Starożytni Egipcjanie zwilżali piasek, aby transportować ciężkie bloki do budowy piramid

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Fizycy w trakcie badań laboratoryjnych odkryli, że starożytni Egipcjanie potrafili transportować na sankach masywne bloki kamienne do budowy piramid, korzystając ze sztuczki polegającej na zwilżaniu piasku. Używając odpowiedniej ilości wody, liczba wymaganych pracowników mogła zostać zmniejszona nawet o połowę.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie przeprowadzili odpowiednie doświadczenia na egipskich sankach w wersji laboratoryjnej. Aby określić sztywność piasku użyto reometru, który pokazał jak duża potrzebna jest siła, aby odkształcić pewną jej ilość.

 

Jak się okazało, wymagana siła ciągnięcia zmniejszała się proporcjonalnie do sztywności piasku, natomiast obecność odpowiedniej ilości wody dwukrotnie zwiększała jej sztywność. Sanie przemieszczały się po twardym piasku znacznie łatwiej gdyż piasek nie piętrzył się z przodu, tak jak to ma miejsce w przypadku suchego piasku.

 

W ten sposób fizycy doszli do wniosku, że starożytni Egipcjanie najprawdopodobniej korzystali z tej sztuczki aby przemieszczać ciężkie bloki oraz duże posągi przez pustynię. Jedyne co trzeba było zrobić, to polewać wodą piach, znajdujący się tuż przed saniami.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2014-04-ancient-egyptians-pyramid-stones-sand.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Xystos

.. ale upor,niechec

.. ale upor,niechec egiptologow do przyznania
ze wiedza mniej niz nic na temat piramid
 
starozytni egipcjanie zachodzili w leb
probujac zglebic prawde,kto ,kiedy
i dlaczego zbudowal piramidy
i do czego mogly sluzyc
Hawas tez milczy,jak zaklety.

Portret użytkownika wloodek

niestety w takim świecie

niestety w takim świecie żyjemy że ludzie nie chcą przyznawać prawdy bo jeśli ktoś czerpie z czegoś korzyści i jest mu z tym dobrze to będzie kłamał w żywe oczy nie mam pojęcia jak można nie przyznawać tego że na całym świecie spotyka się budowle o tych samych strukturach i metodach budownictwa jak egipcjanie komunikowali się z maiami, teleonami czy przez Skype :D  

Skomentuj