Według naukowców rośliny widzą znacznie lepiej od nas

Kategorie: 

Źródło: Shabek Lab

Rośliny nie mają specjalnych organów światłoczułych, takich jak nasze oczy. Ale mają wiele receptorów, które mogą postrzegać różne długości fal, co w rzeczywistości pozwala im "widzieć" światło na innym poziomie. Według Nitzana Schabeka, głównego autora badania i profesora w College of Biological Sciences, jest to nawet lepsze niż to, do czego są zdolni ludzie.

Profesor Schabeka badał tak zwane kryptochromy - fotoreceptory, które są białkami światłoczułymi. Z ich pomocą komórki mogą postrzegać niebieskie i ultrafioletowe światło. Naukowiec był w stanie dowiedzieć się, że gdy niewielka liczba promieni pada na roślinę, kryptochrom reaguje na to w taki sposób, że powoduje unikalną reakcję fizjologiczną organizmu.

 

We wrażliwych na światło częściach rośliny zmienia się struktura cząsteczek - dochodzi do przejścia z jednej jednostki biologicznej do struktury składającej się z czterech jednostek, połączonych ze sobą lub tetrameru. Regulacja ta prowadzi do aktywacji genów.

 

Szczególnie ważne są rośliny kryptochromowe. Ponieważ ich istnienie zależy od fotosyntezy, dla wzrostu i rozwoju rośliny musi prawidłowo ocenić ilość i jakość światła, co jest tym, co przyczyniają się fotoreceptory. Tak więc kryptochromy są zaangażowane w zarządzanie wieloma ważnymi procesami, w tym kiełkowania nasion, czasu kwitnienia i oznaczania rytmu wzrostu.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj