Odkryto ponad 500 genów, które mają związek z inteligencją

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy przeprowadzili największe jak dotąd badania skupiające się na związku między genami a inteligencją. Pozwoliło to namierzyć ponad 500 nowych genów, które mają wpływ na nasze IQ.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego, Uniwersytetu Southampton i Uniwersytetu Harvarda skorzystali z danych zgromadzonych przez projekt UK Biobank, który uwzględnia ponad 248 tysięcy ludzi z całego świata. Zidentyfikowano w sumie 538 genów, które odgrywają rolę w zdolnościach intelektualnych. Wśród nich znajduje się 187 genów powiązanych z umiejętnościami kognitywnymi.

 

Odkrycie pozwala naukowcom ustalić w przybliżeniu różnice w ilorazie inteligencji poprzez analizę śliny. W ramach kolejnych badań udało się przewidzieć te różnice wyłącznie na podstawie testów DNA.

 

Oczywiście jak dobrze wiadomo, nie tylko geny wywierają wpływ na inteligencję jednostki. Należy do tego zaliczyć także całą masę czynników zewnętrznych, jak np. środowisko, w którym dorastano, doświadczenia życiowe oraz stan zdrowia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

To niebezpieczne badania! Od

To niebezpieczne badania! Od tego już krok, by zbadać białych, czarnych i żółtych i powiedzieć która z ras jest mądrzejsza od innej. Pewien Amerykanin to zrobił, przedstawił i... został oskarżony o rasizm.  Media doniosły, że biali są inteligentniejsi od czarnych, a tej prawdy nie wolno głosić. Cóż z tego, że ten sam naukowiec stwierdził jednocześnie, że żółci przewyższają naszą rasę? Nie tak dawno media doniosły, że czarny w USA został zmaltretowany przez policjanta. Gdyby nie późniejsze relacje filmowe nigdy nie dowiedzielibyśmy się, że policjant był również czarny. Niestety, czy się to komuś podoba czy nie, rasy nie są równe zarówno pod względem inteligencji, jak i możliwości spożywania pokarmu czy cech motorycznych. Taka egalitaryzacja prowadzi do nikąd. 

Skomentuj