Uczeni zidentyfikowali gen odpowiedzialny za siwienie włosów

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Prizmatic/CC BY-NC 2.0

Naukowcy po raz pierwszy zdołali wykryć geny związane z siwieniem włosów i brwi oraz gęstością brody, brwi i monobrwi. Między innymi różne pochodzenie uczestników badania pozwoliło dokonać tego odkrycia.

 

Naukowcy przeanalizowali genomy ponad 6600 osób z państw Ameryki Południowej. 48% z nich miało pochodzenie europejskie, 46% południowoamerykańskie a pozostałe 6% - afrykańskie. Opisane przez naukowców geny były już dotychczas znane. Badania tego typu były zazwyczaj prowadzone w Europie a kluczem do sukcesu okazało się różne pochodzenie uczestników.

 

Jak się okazało, gen IRF4 związany jest nie tylko z kolorem włosów ale także ich siwieniem. Około 15% Europejczyków posiada ten gen, lecz uczeni nie znaleźli go wśród osób o południowoamerykańskim pochodzeniu. Natomiast geny FOXL2 i PAX3 odpowiadają za gęstość brwi i monobrwi.

Źródło: Nature Communications

Andrés Ruiz-Linares, profesor nauk biologicznych w University College London i współautor badania powiedział, że wyniki ich pracy z pewnością zainteresują przemysł kosmetyczny a także dziedziny nauki, takie jak kryminalistykę czy antropologię.

 

 

Źródła:

http://www.nature.com/ncomms/2016/160301/ncomms10815/full/ncomms10815.html

http://www.theverge.com/2016/3/1/11138208/gray-hair-unibrow-beard-genetic-dna-nature-study

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj