Odkryto nowe gatunki Tyranosaurusa Rexa: Imperatora i Królową

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ogromny kolos i drapieżna bestia, z komicznie małymi łapami, a więc słynny Tyrannosaurus Rex, jest jednym z najbardziej charakterystycznych drapieżników. Wygląda jednak na to, że wciąż może nas zaskoczyć. Paleontolodzy, dokładnie przeanalizowali różnice między dostępnymi szkieletami tego zwierzęcia, a wyniki ujawniły coś zaskakującego. Odkryto dwa nowe gatunki tego słynnego dinozaura.

 

Wszystkie dorosłe osobniki znalezione na równinach Kanady i południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych, należą do tego samego gatunku: T. rex. Od pewnego czasu, naukowcy rozpoznają jednak różnice w morfologii poszczególnych okazów. W szczególności, mowa tu o kości udowej, a także okazach z jednym lub dwoma drobnymi siekaczami na przedniej stronie szczęki.

 

Różnice wynikają głównie z dymorfizmu płciowego, a fakt, że samce i samice tego samego gatunku wyglądają inaczej nie jest niczym dziwnym. Inne wyjaśnienia tych różnic, obejmują jednak fakt, że wiele okazów znajduje się na różnych etapach rozwoju genetycznego. Stąd też, wzięła się kontrowersyjna teoria, jakoby dostrzeżone różnice, sugerowały odkrycie odrębnych gatunków w obrębie rodzaju Tyrannosaurus.

Paleontolodzy wykonali anatomiczne pomiary kości i szczątków zębów z 38 okazów Tyrannosaurusa rexa. Ogólnie rzecz biorąc, silne kości udowe przewyższały liczebnie smukłe kości udowe w stosunku 2:1, co sugeruje, że nie są związane z dymorfizmem płciowym. 29 okazów tyranozaurów objętych badaniem znaleziono w oddzielnych warstwach geologicznych w formacjach górnego mastrychtu Sri Lanki w Ameryce Północnej (przypuszczalnie około 67,5 do 66 milionów lat temu).

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Evolutionary Biology. Jego wyniki silnie sugerują, że z biegiem czasu tyranozaur ewoluował w odrębne fizjologicznie osobniki. Naukowcy opisali trzy „morfotypy”, które można przypisać do rodzaju Tyrannosaurus. Na ich podstawie zespół zidentyfikował dwa nowe potencjalne gatunki. 

  • T. imperator – osobnik znalezione w dolnej i środkowej warstwie osadów z mocniejszymi kośćmi udowymi i dwoma zwyczajnymi siekaczami.
  • T. regina (królowa) - związana jest z osadami górnymi i prawdopodobnie środkowymi; miały one mniejsze, bardziej zgrabne kości udowe i pojedynczy siekacz.

W górnej i środkowej warstwie osadów zidentyfikowano znanego już T. rexa. Autorzy ostrzegają, że różnice nie są definitywnymi cechami nowych gatunków i nie mogą całkowicie wykluczyć możliwości nietypowego dymorfizmu płciowego lub innych wyjaśnień. Liczba analizowanych okazów była dość niewielka, co mogło doprowadzić badaczy do pochopnych wniosków. Zespół jest jednak przekonany, że związek między fizycznymi zmianami osobników a ich lokalizacją w zapisie geologicznym, rzeczywiście wskazuje na istnienie dwóch nieznanych wcześniej gatunków tyranozaurów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj