Roboty pomogą odrestaurować zniszczone freski w Pompejach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sztuczna inteligencja i robotyka, zostały wykorzystane po raz pierwszy, do łączenia fragmentów fresków ze starożytnego rzymskiego miasta, znanego dziś jako Pompeje. Maszyny wyposażone w zrobotyzowane ramiona, skanują fragmenty odnalezione przez archeologów i tworzą z nich cyfrowe modele 3D. Następnie, algorytmy układają tysiące elementów niczym puzzle, aby odsłonić pełen obraz sztuki rzymskiej z 79 r. n.e.

 

Projekt RePAIR, wykorzystuje roboty z czujnikami o najwyższej klasie, aby uniknąć uszkodzenia historycznych artefaktów. Eksperyment rozpocznie się od fresków na suficie w Domu Malarzy, które zostały zniszczone nie tylko przez popioły i piroklastyczny spływ z Wezuwiusza, ale także bombardowania z okresu II wojny światowej. Tysiące rozdrobnionych szczątków było przetrzymywanych przez lata, dzięki czemu przy użyciu współczesnej technologii, będzie nam dane obserwować je po raz kolejny.

 

Grupa ekspertów w dziedzinie malarstwa ściennego z Uniwersytetu w Lozannie, kierowana przez profesora Michela E. Fuchsa, od 2018 roku ręcznie pracuje nad rozwiązaniem tego karkołomnego wyzwania. Nowy projekt, będzie realizowany równolegle i koordynowany z zespołem szwajcarskim, co umożliwi porównanie i skontrastowanie obydwu technik i wyników, co pozwoli na udoskonalenie inteligentnych algorytmów.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj