Prototyp komputera Apple 1 sprzedany na aukcji za 3,1 miliona złotych

Kategorie: 

Źródło: Charitybuzz
Korporacja Apple, założona przez Steve'a Jobsa, Ronalda Wayne'a i Steve'a Wozniaka, ma już 40 lat. Tak się składa, że serwis aukcyjny Charitybuzz sprzedał kilka dni temu stary, lecz wyjątkowy komputer - Apple 1. Jest to najprawdopodobniej pierwszy produkt tej firmy oraz jeden z pierwszych komputerów osobistych na świecie.

 

Mówimy o maszynie, która jak na dzisiejsze standardy po prostu nie nadaje się do użytkowania. Apple 1 posiada 4 KB pamięci RAM. Cztery dekady temu, komputery te pojawiły się w sklepach i można było je zakupić za 666,66 dolara. Wyprodukowano około 200 takich urządzeń - większość udało się sprzedać. Do dnia dzisiejszego przetrwało około 60 z nich.

Źródło: Charitybuzz

Wystawiony na serwisie aukcyjnym Charitybuzz komputer Apple 1 jest wyjątkowy, ponieważ najprawdopodobniej jest to prototyp, czyli egzemplarz wykonany jeszcze zanim rozpoczęto produkcję. W 2014 roku, inny komputer Apple 1 sprzedano na aukcji Bonhams za 905 tysięcy dolarów.

Źródło: Charitybuzz

Jednak prototyp jednego z pierwszych komputerów na świecie został sprzedany za mniejszą sumę - ponad 815 tysięcy dolarów, choć liczono na przynajmniej milion dolarów. Zestaw posiadał płytę główną, oryginalną dokumentację i instrukcję, zasilacz oraz akcesoria, w tym dwie kasety, zawierające program BASIC oraz gry Blackjack i Star Trek.

Źródło: Charitybuzz

Źródło: Charitybuzz

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj