Pierwszy w historii smartfon wyszedł na rynek dokładnie 20 lat temu

Kategorie: 

Źródło: IBM
Dzisiejsze telefony komórkowe, smartfony i tablety to prawdziwe "cuda nauki" w porównaniu do urządzeń z poprzedniego wieku. Posiadają gigabajty pamięci, masę przeróżnych aplikacji, kamery i aparaty cyfrowe, są lekkie i mają stały dostęp do szybkiego internetu. Jednak mało kto może wiedzieć, że pierwszy smartfon wyszedł na rynek już 20 lat temu.

 

Mowa jest o smartfonie Simon, który został kiedyś opracowany przez firmę IBM. Jak na tamte czasy, telefon "cegła" posiadał interesujące możliwości i był wtedy porównywany do małego komputera. Przede wszystkim, urządzenie to posiadało dotykowy ekran - podobnie jak dzisiejsze urządzenia, co w tamtych czasach było zupełną nowością. Posiadał również kalendarz, pozwalał prowadzić notatki, rysować, wykonywać połączenia i pisać wiadomości tekstowe.

 

Simon oczywiście posiadał również swoje wady. Jego bateria funkcjonowała tylko przez jedną godzinę, po czym konieczne było ponowne naładowanie urządzenia. Smartfon ważył pół kilograma, nie posiadał dostępu do internetu a jego cena wynosiła kiedyś 899 dolarów. Zakup był możliwy tylko w Stanach Zjednoczonych i sprzedano w sumie około 50 tysięcy egzemplarzy.

 

Wynalazek raczej nie przypadł ludziom do gustu a po sześciu miesiącach jego cena spadła do 599 dolarów. Po kolejnych 18 miesiącach został wycofany ze sprzedaży i słuch o nim zaginął. Simon zostanie w tym miesiącu umieszczony w galerii w Muzeum Nauki w Londynie wraz z innymi urządzeniami, które przedstawią zmiany w sposobie z jakim ludzkość komunikowała się przez ostatnie 200 lat.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj