Pierwszy na świecie komputer przenośny został zaprojektowany 35 lat temu

Kategorie: 

Źródło: Gizmodo.com
Dawne urządzenia elektroniczne nie mogą równać się z dzisiejszą technologią, jednak gdyby one nie powstały to dziś nie korzystalibyśmy z telefonów komórkowych, komputerów czy laptopów. Warto więc wspomnieć, że pierwszy na świecie komputer przenośny powstał w 1979 roku i był nim Grid Compass.

 

Pierwszy laptop został zaprojektowany przez firmę GRiD Systems Corporation a na rynku pojawił się w 1982 roku. Jak na nasze czasy to komputer ten był strasznie drogi - kosztował bowiem od 8 do nawet 10 tysięcy dolarów. Należy jednak dodać, że nie każdy mógł sobie pozwolić na taki sprzęt. W rzeczywistości laptop ten był wykorzystywany przez amerykańską armię i NASA.

 

Grid Compass ważył 5 kg i posiadał obudowę wykonaną ze stopu magnezu, wyświetlał obraz w rozdzielczości 320 x 240 pikseli i był dość szybki jak na tamte czasy. Posiadał tylko 340 kB pamięci, procesor Intel 8086 i własny system operacyjny GRiD-OS. Dodatkowy twardy dysk i inne urządzenia można było podłączyć poprzez złącze IEEE-488 I/O, znane również jako GPIB. Laptop posiadał również modem 1 200 bit/s.

 

Konstruktorem pierwszego na świecie laptopa był William Bill Moggridge, brytyjski projektant przemysłowy. To właśnie dzięki niemu dziś możemy korzystać z komputerów przenośnych. Niestety 8 września 2012 roku świat obiegła wiadomość o jego śmierci po długiej walce z rakiem.

 

 

Źródło: Gizmodo.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj