Pierwsze formy życia mogły powstać w kraterach poimpaktowych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Naukowcy prawdopodobnie po raz pierwszy w historii odkryli skamieniałości śladowe mikroorganizmów wewnątrz krateru uderzeniowgo. Podejrzewa się, że najwcześniejsze formy życia mogły powstać w wyniku upadku meteorytu.

 

Zespół uczonych z Western's Faculty of Science i Centre for Planetary Science and Exploration (CPSX) przeprowadzał analizę skał z Nördlinger Ries. Jest to krater uderzeniowy o średnicy 24 kilometrów, który znajduje się w zachodniej części Bawarii. Impakt miał miejsce około 14.5 miliona lat temu.

 

Wraz z uderzeniem meteorytu towarzyszyło topnienie skał, które następnie szybko się chłodziły, tworząc tzw. impaktyty, zawierające różne mikroskopijne struktury i kryształy. W trakcie badań skał, uczeni odkryli rzadkie rurkowate cechy o średnicy od jednej milionowej (tj. 0,000001) do trzech milionowych metra. Uważa się, że są to pierwsze skamieniałości śladowe mikroorganizmów w impaktytach.

 

Zdaniem odkrywców, zachowana aktywność biologiczna w impaktytach ma istotne, astrobiologiczne implikacje dla życia na wczesnej Ziemi, jak również dla poszukiwania życia na innych planetach.

 

 

Źródło: http://geology.gsapubs.org/content/early/2014/04/08/G35293.1

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj