Zmiany w orbicie Ziemi umożliwiły powstanie złożonego życia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z University of Southampton odkryli, że zmiany orbity Ziemi mogły umożliwić rozwój złożonego życia. Doszło do nich, podczas najbardziej nieprzyjaznego epizodu klimatycznego, jakiego kiedykolwiek doświadczyła Ziemia.

Badacze z Chińskiej Akademii Nauk, Curtin University, University of Hong Kong i University of Tübingen, analizowali szereg skał, które odkładały się, gdy większość powierzchni Ziemi była pokryta lodem. Zespół badawczy udał się na pustkowia Australii Południowej. 700 milionów lat temu, Australia znajdowała się bliżej równika, znanego dziś ze swojego tropikalnego klimatu. Ich odkrycia opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.

Badane przez nich skały wykazały jednoznaczny dowód na to, że pokrywy lodowe sięgały wówczas aż do równika, dostarczając dowodów na to, że Ziemia była całkowicie pokryta lodową skorupą. Zespół skupił swoją uwagę na skałach osadowych składających się z naprzemiennych warstw materiału bogatego w żelazo i krzemionkę. Skały te, zostały osadzone w pokrytym lodem oceanie, w pobliżu kolosalnych lądolodów.

„Nazywano to 'osadowym wyzwaniem' dla hipotezy Wielkiej Śnieżki” – mówi profesor Ross Mitchell, profesor Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie. „Wysoce zmienne warstwy skalne wydawały się wykazywać cykle, które bardzo przypominały cykle klimatyczne związane z postępem i cofaniem się lądolodów... Żelazo pochodzi z otworów hydrotermalnych na dnie morskim. Normalnie atmosfera natychmiast utlenia wszelkie żelazo, więc żelazne formacje pasmowe zazwyczaj nie są w stanie się kumulować. Podczas okresu śnieżnej kuli, gdy ocean został odcięty od powietrza, te niezwykłe formacje, miały szansę się uformować.”

Wykorzystując podatność magnetyczną — miarę stopnia namagnesowania skał po wystawieniu na działanie pola magnetycznego — zespół dokonał odkrycia, że ​​archiwa warstwowych skał przechowują dowody na prawie wszystkie cykle orbitalne. Orbita Ziemi wokół Słońca zmienia swój kształt i nachylenie. Te cykle astronomiczne, zmieniają ilość napływającego promieniowania słonecznego, które dociera do powierzchni Ziemi, a tym samym kontrolują klimat.

Naukowcy doszli do wniosku, że zmiany orbity Ziemi umożliwiły powstawanie i zanikanie pokryw lodowych, umożliwiając rozwój okresowych obszarów pozbawionych lodu na Ziemi. To odkrycie, rozwiązuje jeden z głównych sporów klimatologów. Wyniki zespołu pomagają wyjaśnić nieliczne dowody na przepływ wody na powierzchni Ziemi, do którego doszło w okresie, gdy powinna była pozostać zamknięta w pokrywach lodowych. Nowe badanie, wskazuje na istnienie wolnych od lodu 'oaz' w oceanie śniegu, które stanowiły schronienie dla życia zwierząt, które przetrwały najbardziej ekstremalne wydarzenie klimatyczne w historii Ziemi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj