Rosyjscy uczeni bliscy potwierdzenia teorii panspermii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jedną z największych zagadek nauki pozostaje pochodzenie życia na naszej planecie. Powstało już na ten temat bardzo wiele teorii, ale żadna nie została odpowiednio zweryfikowana, aż do teraz. Przełomem może się okazać badanie meteorytu sprzed 4 mld lat, na którym znaleziono ślady mikroorganizmów.

 

 

Naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk, którzy zbadali meteoryt twierdzą, że jego wiek w przybliżeniu odpowiada wiekowi Ziemi. Może być to zatem dowód potwierdzający słuszność teorii panspermii, wedle której życie na Ziemię zostało przyniesione z kosmosu.

Eksperci sugerują, że niektóre ciała niebieskie mogą mieć nawet rzeki, jeziora i płytkie morza, które mogą być zamieszkane przez prymitywne organizmy. Na dowód Rosjanie przedstawili dane, potwierdzające obecność bakterii na meteorytach. Dzięki kometom zalążki życia mogą podróżować na duże odległości na kometach, gdzie mikroorganizmy mogą pozostawać zamrożone w lodzie.

 

Zmiany temperatury, którym podlegają takie ciała niebieskie nie zabiją wszystkich żyjących tam stworzeń, czego przykładem jest zdolność do adaptacji mikroorganizmów żyjących w pobliżu kominów hydrotermalnych na głębokości 2,2 km. Na Morzu Karaibskim można nawet znaleźć gatunek krewetek Rimicaris hybisae, które normalnie rezydują w takim nieprzyjaznym otoczeniu.

Krewetki Rimicaris hybisae - źródło: Internet

Eksperci wyrazili również pogląd, że organizmy żywe mogą występować nawet na głębokości 19 kilometrów pod ziemią, gdzie funkcjonują w warunkach wysokiego ciśnienia i wysokich temperatur. Przypomniano, że drobnoustroje zostały odkryte też na obudowie ochronnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co zmieniło koncepcję postrzegania biosfery. Teraz jej górną granicę przeniesiono do 400 km.

 

Bakterie, tak zwane ekstremofile, na Ziemi mogą przetrwać w gorących źródłach, lawie wulkanicznej i na dużych wysokościach, więc naukowcy wierzą, że mogą też przetrwać w przestrzeni kosmicznej. Rosyjscy eksperci przypomnieli, że Ziemia na początku swego istnienia, gdy jeszcze nie posiadała oceanów, przetrwała wielkie bombardowanie przez komety i asteroidy i już wtedy była zamieszkana przez pierwotniaki.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika fanatyk

Taaa, bozia był bardzo dobry

Taaa, bozia był bardzo dobry gdy robił człowieka. Podobno kocha bezgranicznie ale grozi potepieniem jesli nie bedziemy w niego wierzyć. A skoro stworzył nas na swoje podobienstwo, to ludzie przez niego też maja naje__ne w mózgach. Widac to po jego wyznawcach, pieprzeni fanatycy

Portret użytkownika stefek

Od lat zastanawiam się

Od lat zastanawiam się dlaczego ludzie wierzą w jakieś żydowskie opowiastki i biorą je za prawdę absolutną. Religia to nic innego jak test na inteligencję - nie wszyscy mogą go zdać...

Skomentuj