Meteoryty zawierają kluczowe dla powstania życia aminokwasy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Teoria panspermii zakłada, że życie jest pochodzenia kosmicznego i dotarło na naszą planetę za pośrednictwem jakiegoś ciała niebieskiego, przykładowo komety, planetoidy lub meteoroidu. Najnowsze badania zdają się wspierać tą teorię, gdyż w meteorytach odkryto właśnie niezbędne dla powstania życia aminokwasy.

 

Odkrycia dokonał zespół naukowców z NASA Goddard’s Astrobiology Analytical Laboratory w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda. W trakcie badania przeanalizowano meteoryty bogate w węgiel, znane jako chondryty węgliste. Odkryto w nich między innymi aminokwasy oraz elementy odpowiedzialne za tworzenie się DNA. Michael Callahan zaznacza, że meteoryty bogate w węgiel są stosunkowo rzadkie a najwyżej 5% z nich zawiera budulec niezbędny dla powstania życia.

 

Ponadto, zespół uczonych stwierdził, że molekuły te znajdują się w bardzo niskim stężeniu, liczonym w częściach milionowych lub nawet miliardowych. Z tego też powodu krytycy zaczęli kwestionować możliwość przybycia życia z przestrzeni kosmicznej, jednak meteoryty są tylko jedną z wielu pozostałych form pozaziemskich, które regularnie bombardują Ziemię. Większość materiału jest w postaci pyłu kosmicznego z komet i asteroid.

 

W trakcie badania wykorzystano metodę chromatografii cieczowej dla uporządkowania cząsteczek w próbce. Następnie użyto nanoelektrorozpylacz jonizacyjny aby dać im ładunek elektryczny oraz spektrometr masowy wysokiej rozdzielczości dla zidentyfikowania cząsteczek na podstawie ich masy. Technika ta przyda się również w przyszłych analizach nad mikrometeorytami, międzyplanetarnymi cząsteczkami pyłu czy cząsteczkami komet oraz w badaniach nad próbkami pochodzącymi z Marsa bądź z księżyców Enceladus i Europa.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/space/1113062529/meteorite-samples-evidence-of-building-blocks-life-020414/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj