W Szwecji odkryto bardzo rzadki podwójny krater

Kategorie: 

Źródło: Don Dixon/Erik Sturkell/University of Gothenburg
Uczeni z University of Gothenburg odkryli w szwedzkiej prowincji Jämtland dwa wielkie kratery. Zdaniem badaczy, dwa meteoryty musiały uderzyć dokładnie w tym samym czasie około 460 milionów lat temu.

 

Pierwszy z kraterów posiada średnicę 7,5 kilometra i znajduje się 20 kilometrów na południe od miasta Östersund. Drugi natomiast jest o wiele mniejszy (700 metrów) i odkryto go w odległości kilkunastu kilometrów od pierwszego krateru. Dawno temu kiedy doszło do podwójnego impaktu, miejsce uderzenia znajdowało się 500 metrów pod wodą. Podwójne kratery są bardzo rzadkim znaleziskiem.

 

Erik Sturkell, profesor geofizyki który przewodził zespołem naukowym stwierdził, że około 470 milionów lat temu dwie wielkie asteroidy zderzyły się ze sobą w pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Fragmenty rozleciały się we wszystkie strony a część z nich, między innymi dwa wspomniane meteoryty, uderzyły w naszą planetę.

 

"Informacje zdobyte podczas odwiertów wskazują na obecność identycznych sekwencji w obu kraterach, natomiast osad powyżej sekwencji uderzeń posiada ten sam wiek. Innymi słowy, mamy do czynienia z podwójnym impaktem" - powiedział Erik Sturkell.

 

W momencie uderzenia woda rozstąpiła się na około 100 sekund a lej był kompletnie suchy. Następnie woda powróciła na swoje miejsce, niosąc ze sobą fragmenty meteorytów pomieszane z materiałem który został wyrzucony w momencie eksplozji i gigantycznej fali, która zdarła część dna morskiego.

 

 

Źródło: http://www.gu.se/english/about_the_university/news-calendar/News_detail//globally-unique-double-crater-identified-in-sweden.cid1317063

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj