DARPA zaprezentowała nowe zrobotyzowane podwozie dla helikopterów

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Helikoptery mogą dowolnie manewrować w powietrzu, co jest sporą zaletą, lecz problemy pojawiają się podczas lądowania. Amerykańska agencja DARPA postanowiła rozwiązać trudności związane z lądowaniem w przypadku maszyn załogowych i bezzałogowych dzięki zrobotyzowanemu podwoziu.

 

Projektem zajęli się uczeni z Georgia Institute of Technology, którzy otrzymali fundusze od DARPA w ramach programu Mission Adaptive Rotor (MAR). Konstrukcja została zaprezentowana na bezzałogowym helikopterze w pobliżu Atlanty w stanie Georgia. Jest łatwa w instalacji, nieznacznie zwiększa masę maszyny i pozwala lądować na trudnym terenie lub na zboczu o kącie nachylenia nawet 20 stopni. Twórcy uważają, że ich urządzenie zmniejsza ryzyko uszkodzenia w wyniku twardego lądowania do 80%.

Jego zasada działania jest bardzo prosta. Podwozie składa się z czterech nóg które funkcjonują niezależnie od siebie, ale każda z nich została wyposażona w czujniki dotyku. Zrobotyzowane nogi dokonują niezbędnych obliczeń w czasie rzeczywistym i układają się w taki sposób aby maszyna zachowała poziom na ile jest to możliwe. Helikopter wygląda tak jakby potrafił chodzić (może DARPA zajmie się takim projektem?).

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj