Kategorie:
W Wielkiej Brytanii dokonano niezwykłego odkrycia. Paleontolodzy po raz pierwszy zdobyli skamieniałości tkanki mózgu dinozaura, który żył na terenie tego kraju ponad 130 milionów lat temu, tj. na początku okresu kredy. Znalezisko jest w tak dobrym stanie, że udało się nawet dostrzec naczynia krwionośne a nawet niektóre części mózgu.
Skamieniałości zostały odnalezione niedaleko brytyjskiego miasta Bexhill na południu hrabstwa Sussex. Odkrycia dokonali paleontolodzy amatorzy w 2004 roku, którzy przekazali obiekt profesjonalistom. Badania potwierdziły, że znaleziony obiekt to w rzeczywistości szczątki skamieniałego mózgu dinozaura, który prawdopodobnie należał go iguanodonów. Jest rodzaj dinozaura z grupy ornitopodów.
"Szanse na zakonserwowanie się tkanki mózgowej są bardzo małe, dlatego odkrycie tego rodzaju jest zadziwiające" - powiedział współautor badania, dr. Alex Liu.
Badania mikroskopem elektronowym wykazały, że szczątki są w bardzo dobrym stanie. W jego wnętrzu zaobserwowano naczynia krwionośne. Udało się nawet dostrzec powłoki wewnętrzne i zewnętrze, rozróżnić warstwy kory mózgowej a także niektóre części mózgu. Jego tkanki są podobne do tych, które można zaobserwować u współczesnych krokodyli i ptaków.
Jak wyjaśnił paleontolog David Norman z Uniwersytetu w Cambridge, mózg prawdopodobnie należy do dinozaura, który zmarł tuż przy zbiorniku z wodą. Głowa zwierzęcia mogła zostać przykryta piaskiem i mułem, zaś woda, bardzo kwaśna i uboga w tlen spowodowała, że mózg "zakisił się" i dzięki temu zachował się w tak dobrym stanie.
Komentarze
Skomentuj