Wielkie odkrycie na Śląsku! Wykopano szczątki największego znanego gada ssakokształtnego

Kategorie: 

Źródło: Dmitry Bogdanov/CC BY 3.0

Nieprawdopodobnego odkrycia dokonano w Polsce! We wsi Lisowice na Śląsku wykopano szczątki starożytnego zwierzęcia. Kości należą do Lisowicii bojani – wielkiego ssaka, który żył ponad 200 milionów lat temu na początku ery dinozaurów.

 

Ważnego odkrycia dokonał zespół polskich paleobiologów pod kierunkiem Tomasza Suleja, profesora Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie oraz Grzegorza Niedźwiedzkiego, biologa z Uniwersytetu w Uppsali. Szczątki Lisowicii bojani i innych prehistorycznych stworzeń znaleziono w miejscu, gdzie kiedyś wydobywano glinę do produkcji cegieł.

Źródło: Grzegorz Niedźwiedzki

Lisowicia bojani to gad ssakokształtny, należący do dicynodontów, który żył pośród pierwszych dinozaurów. Było to stworzenie bezzębne z rogowym dziobem i żywiło się roślinami. Lisowicia bojani to intrygujące połączenie słonia, żółwia i nosorożca, któremu bliżej było do ssaków, niż do dinozaurów.

Źródło: Karolina Suchan-Okulska

Polscy archeolodzy natknęli się na szczątki już w 2006 roku. Po 11 latach badań udało się wydobyć ponad tysiąc kości, które należały do Lisowicii bojani i innych stworzeń. Szkielet tego tajemniczego stworzenia sugeruje, że miał on ponad 4,5 m długości i 2,6 m wysokości, a jego masa wynosiła około 9 ton.

Źródło: Tomasz Sulej

Niezwykłe odkrycie na Śląsku rzuca nowe światło na czasy, kiedy na Ziemi zaczęły pojawiać się pierwsze dinozaury. Istnienie Lisowicii bojani dowodzi, że 200 milionów lat temu nie tylko dinozaury osiągały tak wielkie rozmiary. Wyniki badań pojawiły się na łamach czasopisma Science.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Jaśnie Pan

a to wszystko tylko dlatego

a to wszystko tylko dlatego że kiedyś było wiecej CO2. Dziś takie zwierze było byobolałe, nie mogło by prawidłowo oddychać. Likwidując CO2 i ludzie będą obolałi. Nie jesteśmy gadami ale zmiana CO2 będzie dla nas szkodliwa.

Skomentuj