Naukowcy ustalili, że Vorombe titan był największym ptakiem w historii

Kategorie: 

Wizja artystyczna – źródło: Jaime Chirinos

Na przestrzeni ostatnich dekad, naukowcy spierali się o to, który ptak był największy w historii Ziemi. Dopiero teraz uzyskano dowód, który rozwiewa wszelkie wątpliwości.

 

James Hansford z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego przeanalizował setki kości z muzeów na całym świecie. Ustalono, że największym ptakiem w historii był ważący do 800 kg i mierzący około 3 metrów Vorombe titan, który należy do rodziny mamutaków. Były to ogromne ptaki nieloty, które zamieszkiwały Madagaskar od 500 tysięcy do miliona lat temu.

 

Najnowsze badania pozwoliły również ustalić, że rodzina mamutaków obejmowała trzy rodzaje i co najmniej cztery odrębne gatunki. W ten sposób udało się dokonać pierwszej reklasyfikacji rodziny ptaków od ponad 80 lat.

Źródło: ZSL

Przez wiele lat uznawano ptaki z gatunku Aepyornis maximus za największe na świecie. W 1894 roku, brytyjski naukowiec C.W. Andrews opisał jeszcze większy gatunek, Aepyornis titan, lecz ostatecznie uznano go za niezwykle duży okaz Aepyornis maximus. Z kolei najnowsze badania wskazują, że ptaki z gatunku Aepyornis maximus faktycznie były odrębnym gatunkiem. Kształt i rozmiar ich kości znacząco różnią się od szczątków, należących do innych ptaków, dlatego nadano im odrębną nazwę - Vorombe titan.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj