Odkryto nowy rodzaj burz nazwany „jeziorami atmosferycznymi”

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zidentyfikowano nowe zjawisko meteorologiczne, które pojawiło się nad zachodnim Oceanem Indyjskim. Zwarte baseny wilgoci pochodzące z Indo-Pacyfiku i dostarczająe wodę na suche niziny wzdłuż wybrzeża Afryki Wschodniej zostały nazwane "jeziorami atmosferycznymi".

 

Brian Mapes, badacz atmosfery z University of Miami, jako pierwszy zauważył i opisał te wyjątkowe burze. Badacz przedstawi swoje odkrycia w czwartek, podczas AGU Fall Meeting 2021. Zgodnie z obraną przez niego metodologią, zjawiska te są definiowane przez obecność pary wodnej skoncentrowanej na tyle, by wytworzyć deszcz, a nie przez wir, jak większość burz na Ziemi. W przeciwieństwie do szybko płynących rzek atmosferycznych, mniejsze jeziora atmosferyczne odrywają się od źródła, gdy poruszają się w spokojnym tempie w kierunku wybrzeża.

Źródło: Brian E Mapes

Jeziora atmosferyczne, rozpoczynają swoją podróż jako strumienie pary wodnej, które wypływają z zachodniej części południowoazjatyckiego monsunu. Wkrótce zwężają się one, by stać się mierzalnymi i odizolowanymi obiektami. Następnie unoszą się wzdłuż regionów oceanicznych i przybrzeżnych na linii równikowej, w obszarach, w których średnia prędkość wiatru jest bliska zera.

 

Jeziora atmosferyczne utrzymują się przez kilka dni i występują kilka razy w roku. Aby poprawnie zrozumieć ich skalę, warto dodać, że gdyby ich cała para wodna została skroplona, ​​utworzyłaby kałużę o głębokości zaledwie kilku centymetrów i szerokości około 1000 kilometrów. Według badacza, taka ilość wody może powodować znaczne opady na suchych nizinach wschodnioafrykańskich krajów, gdzie żyją miliony ludzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj