Naukowcy twierdzą, że psy rozumieją prawa fizyki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Testy przeprowadzono na 14 przeszkolonych border collie. Okazuje się, że psy znają podstawowe prawa fizyki i reagują ze zdziwieniem na ich łamanie, pisze Biological Letters, powołując się na wyniki austriackich badań.

 

Do takiego wniosku doszli eksperci Uniwersytetu Wiedeńskiego na podstawie testów z czternastoma wyszkolonymi psami rasy border collie. W eksperymencie zwierzęta obserwowały animację komputerową trójwymiarowych kulek poruszających się po ekranie. Przez większość czasu kulki poruszają się zgodnie z prawami fizyki, ale czasami je łamią.

 

Podczas testów naukowcy monitorowali ruchy gałek ocznych psów. Gdy wirtualne kule zaczęły się poruszać same, zwierzęta przyglądały się im dłużej, a ich źrenice rozszerzyły się, co było oznaką zdumienia i zaskoczenia.

„To jest punkt wyjścia do nauki. Masz oczekiwania co do otoczenia i obserwujesz wzorce w zachowaniu obiektów fizycznych. Kiedy dzieje się coś nieoczekiwanego, zwracasz na to uwagę i starasz się zrozumieć, co się dzieje ”- tłumaczą eksperci.

Według naukowców niemowlęta powyżej szóstego miesiąca życia i szympansy wykazują dokładnie taką samą reakcję.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj