Odkryto podziemne przejście geologiczne łączące Galapagos z Panamą

Kategorie: 

Źródło: PNAS

Przez dziesięciolecia społeczność naukowa i akademicka próbowała ustalić pochodzenie skał wykazujących oznaki intensywnej aktywności wulkanicznej w Panamie, kraju z dala od aktywnych wulkanów. Dopiero teraz pojawiła się hipoteza naukowa, która może rzucić więcej światła na tą tajemnicę.

 

Odpowiedź na to zjawisko geologiczne można znaleźć w niedawnym badaniu, które pokazuje, że te skały zostały uniesione przez rodzaj „przejścia podziemnego” prowadzącego aż z Wysp Galapagos, oddalonych o ponad 1609 kilometrów.

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych (PNAS) przeanalizowało skład próbek kamienia odzyskanych z centralnej Panamy i wykazało, że mają one sygnaturę chemiczną odpowiadającą sygnaturom kamieni z Galapagos. Pióropusz z płaszcza ziemi stworzył tam aktywne okno przez które „wydmuchiwany” był materiał płaszcza. To podziemne przejście otworzyło się około 8 milionów lat temu na płycie panamskiej.

 

Odkrycie zmienia rozumienie przez współczesnych naukowców procesów geologicznych pod powierzchnią Ziemi, sugerując, że gorące punkty, takie jak te, które utworzyły Galapagos i Wyspy Hawajskie, nie są stacjonarne. Zamiast iść prosto na powierzchnię, wznosząca się magma, złożona z gorących pióropuszy w płaszczu, może w rzeczywistości przepływać bocznie przez szczyt płaszcza Ziemi i przenosić materię znacznie dalej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj