Czy zmodyfikowane genetycznie rośliny mogą zmienić klimat na Ziemi?

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Biolodzy z Salk Institute w Kalifornii zaproponowali, aby zmienić kod genetyczny roślin w celu ratowania Ziemi przed zmianami klimatu. Grupa naukowców postanowiła zaproponować modyfikację genetyczną roślin aby w ten sposób regulować klimat.

 

Jak twierdzą wyznawcy teorii globalnego ocieplenia wywołanego działalnością człowieka, wszystkie istoty żywe na tej planecie w ciągu najbliższych kilkuset lat wyginą, jeśli nie zmniejszmy emisji antropogenicznych dwutlenku węgla. Zdaniem zwolenników tej hipotezy, już dawno przekroczyliśmy  „punkt krytyczny”, kiedy można po prostu poprawić system poprzez recycling. 

 

Ponieważ nie przewiduje się pełne przejście do czystej energii w najbliższej przyszłości, konieczne jest, aby oczyścić  ziemską atmosferę z części węglowodorów. I to właśnie do tego amerykańscy naukowcy proponują manipulację genetyczną.

 

Rośliny oczyszczają planetę, bo naturalnie wychwytują dwutlenk węgla ze środowiska i przechowują go pod ziemią w swoich systemach korzeniowych. Naukowcy proponują „zoptymalizowanie” niektórych gatunków roślin, aby upewnić się, że zbierają one więcej węgla z atmosfery. Eksperci znaleźli gen EXOCYST70A3 odpowiedzialny właśnie za rozwój systemu korzeniowego. 

 

W wyniku modyfikacji genetycznej zwykłej sałatki naukowcy byli w stanie zapewnić zwiększenie jej układu korzeniowego aż kilkakrotnie. Oznacza to, że liczba łapanego w ten sposób dwutlenek węgla z atmosfery może być szybko znacznie zwiększona.Pozostaje pytanie o etyczność takiej procedury.

 

Zdaniem badaczy jest to dopiero pierwszy krok w wykorzystaniu roślin do oczyszczenia atmosfery ziemskiej. Taka innowacyjna geoinżynieria wymagałaby jednak wielkich areałów upraw, aby wpłynąć zauważalnie na stężenie dwutlenku węgla. Nie wydaje się to wykonalne. 

 

Według naukowców większe rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym w dłuższej perspektywie może być prawdziwymi „naturalnymi” fabrykami do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery naszej planety.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj