Naukowcy nauczyli się robić drogi z opon i wody

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne w Australii opracowali nową, przyjazną dla środowiska metodę wytwarzania betonu. W tym celu używane są stare opony samochodowe.

 

Przepis jest prosty: stare opony samochodowe są mielone, rozcieńczane wodą, dodawane są kamienie, żwir i piasek. Taki beton można wykorzystać do budowy nowych dróg lub do tworzenia bloków do mieszkań i budynków.

 

Zalety tego betonu to taniość - musisz wydać mniej pieniędzy na składniki do przygotowania mieszanki, większa przyjazność dla środowiska – nowa metoda produkcji pozwoli na recykling i ponowne wykorzystanie milionów ton gumy i starych opon. Poza tym dostosowując ilość różnych składników, można zmienić właściwości betonu, czyniąc go mocniejszym lub lżejszym w zależności od potrzeb.

 

Inżynierowie napotkali jeden problem. Beton po wyschnięciu stał się porowaty i miał wiele nierówności. Teraz naukowcy starają się usprawnić proces przygotowania, aby beton z opon okazał się tej samej jakości, co zwykły beton. Praca naukowa na ten temat została opublikowana w czasopiśmie Science Direct.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Andrzej Muras

Coś mi tu w tym przepisie na

Coś mi tu w tym przepisie na "neobeton" brakuje. Mianowicie same zmielone opony, woda i piasek nie stworzą litej substancji, bo zabraknie lepiszcza. Przypuszczam, że autor notatki, albo tłumacz zapomnieł o jeszcze jednym składniku - najprawdopodobniej cemencie. Zmielone opony będą tu stanowiły razem z piaskiem wypełniacz. A że powierzchnia powstaje nierówna - to wydaje mi się kłopot niewielki. Po prostu ta miesznka nie może być użyta na górną warstwę nawierzchni drogi (t.zw. "dywanik"), ale pod nim może być i ew. niewielkie nierówności czy szorstkości nie będą przeszkadzać.

Skomentuj