Znaleziono drobnoustrój, który może powstrzymać globalne ocieplenie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Australijscy naukowcy z University of Technology Sydney (UTS) odkryli jednokomórkowego mikroba morskiego, który może powstrzymać globalne ocieplenie poprzez spożywanie węgla. Wyniki badań zostały opisane w czasopiśmie Nature Communications.

 

Fitoplankton Prorocentrum por. balticum jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie, funkcjonuje za pomocą fotosyntezy, a także jest w stanie pozyskiwać składniki odżywcze na różne sposoby, co pozwala mu zajmować różne części oceanu, które są nieodpowiednie dla innego fitoplanktonu.

 

Ponadto jest w stanie przyciągać i zjadać inne drobnoustroje poprzez uwalnianie egzopolimeru bogatego w CO2. Stosując sekwestrację węgla, Prorocentrum por. balticum jest w stanie zapobiegać zmianom klimatu.

 

Według ekspertów gatunek ten jest w stanie wchłonąć około 0,02-0,15 gigaton węgla rocznie. Według raportu Narodowej Akademii Nauk, Inżynierii i Medycyny z 2019 r., aby skutecznie walczyć z globalnym ociepleniem, konieczne jest oczyszczanie ziemskiej atmosfery z CO2 o około 10 gigaton rocznie do 2050 roku.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Andrzej Muras

Jeżeli do 2050 r ma być

Jeżeli do 2050 r ma być pochłonięte 10 Gt węgla (chodzi tu chyba o jego dwutlenek), to znaczy, że rocznie musi go "znikać" 0,36 Gt, a opisany dtobnoustrój może pochłaniać 0,02 - 0,15 Gt rocznie, a więc i tak stanowczo za mało. Przed ociepleniem zatem ratunkiem wystarczającym nie będzie.

Skomentuj