Nowa mapa mózgu zaskakuje naukowców „tajemniczym połączeniem”
Image
Australijscy naukowcy stworzyli najbardziej szczegółową mapę połączeń komunikacyjnych między hipokampem – ośrodkiem kontroli pamięci – a resztą mózgu. Odkrycie specjalistów może zmienić nasze rozumienie ludzkich możliwości.
Hipokamp to złożona struktura przypominająca konika morskiego, zlokalizowana głęboko w mózgu. Odgrywa ważną rolę w utrwalaniu pamięci, nawigacji, wyobraźni, intuicji, tworzeniu obrazu mentalnego, a nawet podejmowaniu decyzji. Naukowcy z University of Sydney przyjrzeli się bliżej budowie głowy i opracowali szczegółową mapę tego, jak hipokamp łączy się z płaszczem korowym, zewnętrzną warstwą mózgu.
„Byliśmy zaskoczeni, że znaleźliśmy mniej połączeń między hipokampem a korą czołową i więcej połączeń z wczesnymi obszarami przetwarzania wzrokowego, niż się spodziewaliśmy”, mówi naukowiec Marshall Dalton. Ta rozbieżność, nazwana „tajemnicą połączenia”, może wskazywać, że ludzki mózg wykształcił unikalne wzorce połączeń, których nie można znaleźć u naczelnych.
Równie dobrze może być tak, że badanie połączeń między hipokampem a innymi częściami mózgu wyjaśni, dlaczego na przykład szympansy lepiej radzą sobie z niektórymi zadaniami pamięciowymi niż ludzie. Zwłaszcza w przypadkach, gdy nasi „najbliżsi krewni” polegają na pamięci krótkotrwałej, rozpoznawaniu wzorców i szybkiej ocenie wzrokowej.
- Dodaj komentarz
- 374 odsłon
No i czemu się dziwią ci
No i czemu się dziwią ci "Naukowcy". Hipokamp przetwarza pzmięć ulotną (48 godzinną) w trwałą (niekiedy na zawsze), a ośrodki refleksyjnych procesów (w płatach czołowych) - nie są niezbędne - do przeżycia. Ciekawe, gdzie znajduje się "waiara w Boga", bo ludzie z defektami hipokampa - nie rozumieją pojęcia Bóg
Dodaj komentarz