Zmiany klimatu mogą doprowadzić do wyginięcia trzmieli

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zmiany klimatu mogą poważnie zagrażać trzmielom. W połączeniu z innymi istniejącymi zagrożeniami, ponad 250 gatunków trzmieli może doświadczyć ogromnych strat w populacji. Owady te nie są w stanie przystosować się do stale rosnących temperatur.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Science wykazało, że prawdopodobieństwo przeżycia trzmieli w dowolnym miejscu w Europie i Ameryce Północnej spadło o 30% od lat siedemdziesiątych. Zdaniem naukowców obecny wskaźnik strat jest niepokojący.

„Nasze ustalenia wskazują, że śmiertelność trzmieli będzie coraz większa, jeśli zmiany klimatu będą postępować.” – powiedział współautor badania dr Tim Newbold z UCL Centre for Biodiversity & Environment Research.

Naukowcy wzięli pod uwagę dane dotyczące 66 gatunków trzmieli w Ameryce Północnej i Europie w latach 1900–2015. Dane zostały następnie połączone z informacjami na temat zmian temperatury i tolerancji różnych gatunków na zmiany temperatur. Statystyki ujawniły jeden wyraźny trend: populacje zanikają znacznie szybciej w obszarach, w których temperatury wzrosły.

 

Zmiana klimatu nie jest jednak jedynym zagrożeniem dla trzmieli. Wykazano, że spadki populacji owadów są powiązane z szeregiem czynników, a mianowicie nierozważnym stosowaniem pestycydów, chorobami, czy niszczeniem siedlisk. Ponad jedna trzecia światowych upraw spożywczych jest uzależniona od zapylania roślin. Utrata populacji zapylaczy, takich jak motyle, ptaki, nietoperze, chrząszcze, czy pszczoły może być katastrofalna dla rolnictwa na całym świecie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj