Naukowcy odkryli nowy region w ludzkim mózgu, odpowiedzialny za wyższe procesy myślowe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Podczas prowadzonych badań nad mózgiem ludzkim i zwierzęcym, uczeni odkryli nowy region w ludzkim mózgu, zwanym bocznym czołowym biegunem kory przedczołowej. Informacja ta została opublikowana w czasopiśmie Neuron.

 

Zespół badawczy zeskanował mózg 25 osób w wieku 20 lat magnetycznym rezonansem jądrowym (MRI). Następnie odwzorowano połączenia między różnymi regionami w brzuszno-bocznej korze czołowej oraz podzielono na 12 obszarów, które zdawały się być stałe dla wszystkich uczestników badania. Na sam koniec, naukowcy porównali odwzorowane regiony z tym samym regionem mózgu znajdującym się u małp Makak Rezus, które również zostały poddane skanowaniu MRI.

 

Mózgi małp były uderzająco podobne do ludzkich mózgów w 11 obszarach spośród 12 zidentyfikowanych. Jednak jeden obszar, zwany bocznym czołowym biegunem kory przedczołowej, odkryto tylko w ludzkim mózgu. Ponadto, cała brzuszno-boczna kora czołowa była bardziej połączona w ludzkim mózgu z obszarami słuchowymi.

 

Nowo zidentyfikowany obszar mózgu, jak stwierdzili uczeni, ma wyjątkowe znaczenie dla człowieka, ponieważ jest on powiązany z planowaniem na przyszłość, pozwala nam uczyć się od innych ludzi oraz zachować elastyczność w myśleniu. Dodatkowo obszar ten odpowiada za planowanie strategiczne, podejmowanie decyzji oraz wielozadaniowość.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj