Naukowcy odkryli sposób na pozbycie się strachu i złych wspomnień

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Chyba każdemu człowiekowi zdarzyło się mieć koszmary senne. Często są one spowodowane złymi wspomnieniami z wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Okazuje się jednak, że sen może zostać wykorzystany również do ich usunięcia.

 

Grupa naukowców, której przewodził neurolog Jay Gottfried, przeprowadziła badanie do którego zaproszono 15 zdrowych osób. Uczestnikom pokazywano serie zdjęć przedstawiających twarze różnych ludzi. W przypadku dwóch konkretnych fotografii pojawił się specyficzny zapach, taki jak cytryna czy róża, a naukowcy razili ich stopy delikatnym prądem elektrycznym aby wywołać reakcję strachu. Przeprowadzono w sumie kilka takich sesji a uczestnicy badania wykazywali lęk wobec dwóch konkretnych twarzy. Potwierdzono to funkcjonalnym magnetycznym rezonansem jądrowym (fMRI) oraz pojawiającymi się kroplami potu.

 

Następnie naukowcy przeszli do drugiego etapu badania, w którym poproszono uczestników o zaśnięcie. Gdy ich sen wszedł w głęboką fazę, grupa uczonych potajemnie rozpyliła ten sam zapach w pokoju, który wcześniej towarzyszył dwóm specyficznym twarzom na fotografii. Na koniec badania, gdy wszyscy uczestnicy już się obudzili, ponownie użyto fMRI do zeskanowania ich mózgu.

 

Wyniki badań wykazały, że osoby poddane w trakcie snu specyficznemu zapachowi, który kojarzył im się ze strachem przed dwoma twarzami, miały wyraźnie zredukowaną reakcję strachu. Co więcej, im dłużej uczestnicy spali, tym strach był mniejszy. Naukowiec Katherina Haunder powiedziała, że zapach rozpylony w trakcie snu spowodował ciągłe reaktywowanie pamięci twarzy, co przypomina proces usuwania strachu podczas terapii ekspozycyjnej. Jay Gottfried dodał, że konieczne są dalsze badania, jednak ta metoda może pomóc osobom chorym między innymi na zespół stresu pourazowego (PTSD).
 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj