Nobel z fizyki przyznany trzem naukowcom za odkrycia w fizyce laserowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Komitet Noblowski ogłosił laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Tym razem mamy aż trzech zwycięzców. Są to 96-letni Arthur Ashkin, 74-letni Gerard Mourou i 59-letnia Donna Strickland.

 

Amerykanin Arthur Ashkin, były pracownik Bell Laboratories i Lucent Technologies, został wyróżniony za szczypce optyczne, które mają zastosowanie w biologii. Z ich pomocą można chwytać bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy, a także cząsteczki, atomy i molekuły. Technika ta dała nowe możliwości obserwacji i manipulacji.

 

Z kolei Francuz Gerard Mourou, dyrektor Laboratoire d'Optique Apliquée w Palaiseau, oraz Kanadyjka Donna Strickland z Uniwersytetu Waterloo w Ontario wspólnie opracowali metodę generowania intensywnych ultrakrótkich impulsów optycznych. Efekty ich pracy znalazły zastosowanie między innymi w medycynie, np. w laserowej korekcji wzroku.

Trójka fizyków otrzyma do podziału 9 milionów koron, czyli około 3,7 miliona złotych. Arthur Ashkin otrzyma połowę nagrody, a Gerard Mourou i Donna Strickland podzielą się drugą połową. Jako ciekawostkę warto dodać, że Arthur Ashkin (96 lat) jest najstarszym laureatem nagrody Nobla, natomiast Donna Strickland jest pierwszą od 55 lat oraz trzecią w historii kobietą, nagrodzoną Noblem za osiągnięcia w fizyce.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj