Dzięki laserowi udało się uzyskać 99-procentowy alkohol

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Jimmy/CC BY-NC-ND 2.0
Fizycy z amerykańskiego Uniwersytetu Rice zastosowali nową metodę destylacji do produkcji wysokoprocentowego alkoholu. Zastosowanie lasera zużywa mniej energii i pozwala uzyskać alkohol o stężeniu procentowym, które wynosi nawet 99%.

 

Naomi Halas wraz ze swoim zespołem badawczym użyła wiązki laserowej na mieszaninie wody, etanolu, nanocząsteczek złota i tlenku krzemu. Roztwór podgrzewa się a złapane fotony powodują przesuwanie się do górnych partii najbardziej lotnych składników mieszaniny, czyli alkoholu etylowego.

 

"Przez ostatnie  10 tysięcy lat, ludzie podgrzewali roztwór od spodu. My zaczęliśmy robić to od górnej powierzchni. Nowa metoda jest bardziej energooszczędna, ponieważ nie wymaga ogrzewania całej objętości cieczy" – powiedziała Naomi Halas.

 

Główną zaletą zastosowania nowej metody, oprócz zużywania mniejszych ilości energii, jest możliwość uzyskania nawet 99-procentowego alkoholu. Optyczna destylacja nie prowadzi do powstania azeotropowej mieszaniny, co ogranicza maksymalne stężenie substancji do 95%. Nowa technika została opisana na łamach czasopisma ACS Nano.

 

 

Na podstawie: http://nt.interia.pl/technauka/news-naukowcy-stworzyli-99-procentowy-alkohol,nId,1929867

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj