Nagrody Nobla 2014 - podsumowanie całego tygodnia

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Daniel Gasienica/CC BY-NC-ND 2.0
Co roku odbywa się wielkie wydarzenie, jakim jest przyznawanie nagrody Nobla. Znamy już nazwiska laureatów nagrody Nobla w 2014 roku, który dokonali osiągnięć w medycynie i fizjologii, fizyce oraz w chemii.

 

Zaczynając od medycyny i fizjologii, tegoroczną nagrodę Nobla otrzymali John O´Keefe oraz małżeństwo May-Britt i Edvard I. Moser. Komitet przyznał im nagrodę za odkrycie kolejnego elementu ludzkiego systemu orientacji, dzięki któremu człowiek potrafi poruszać się i orientować w przestrzeni.

 

Laureaci zidentyfikowali tzw. komórki siatkowe, które wchodzą w skład naszego "biologicznego systemu GPS". Komitet Noblowski stwierdził, że odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm utraty pamięci przestrzennej, który wywołuje choroba Alzheimera.

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki również przyznano trzem osobom - są to Isamu Akasaki, Horoshi Amano i Shuji Nakamura. Komitet przyznał nagrodę za opracowanie energooszczędnej diody LED, która emituje niebieskie światło.

 

Jak oświadczył Komitet Noblowski, wraz z pojawieniem się lamp LED mamy bardziej trwałe i bardziej efektywne alternatywy dla tradycyjnych źródeł światła. Wynalazek ten doprowadził do rewolucji w technologii oświetleniowej.

W dziedzinie chemii, nagrodę Nobla otrzymali Eric Betzig, Willam E. Moerner i Stefan W. Hell. Laureaci zostali nagrodzeni za mikroskopię fluorescencyjną o bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki niej możemy dziś badać komórki na poziomie nawet najdrobniejszych cząsteczek. Komitet Noblowski uzasadnił, że ich praca przeniosła mikroskopię optyczną w nanowymiar.

Każdy laureat nagrody Nobla otrzymuje złoty medal, dyplom honorowy oraz kwotę pieniężną w wysokości 8 milionów koron (tj. około 3.6 miliona złotych). W przypadku wyróżnienia dwóch lub trzech osób w danej dziedzinie, pieniądze są podzielone między nimi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj