Nagrody Nobla 2017 w dziedzinie medycyny, fizyki i chemii

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Solis Invicti/CC BY 2.0

W poniedziałek rozpoczął się tak zwany tydzień noblowski. Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła w sumie aż dziewięciu naukowców za ich osiągnięcia w dziedzinie medycyny i fizjologii, fizyki oraz chemii.

 

W pierwszym dniu, laureatami nagrody Nobla zostali trzej Amerykanie - Jeffrey C. Hall z Uniwersytetu Maine, Michael Rosbash z Uniwersytetu Brandeis oraz Michael W. Young z Uniwersytetu Rockefellera. Fundacja Nobla przyznała im nagrodę za ich prace, które pozwoliły lepiej zrozumieć mechanizm molekularny kontroli rytmu dobowego. Na początku lat 70. XX wieku trzej naukowcy prowadzili eksperymenty genetyczne na muszkach owocówkach, w wyniku których powstały owady, które spały nieregularnie i były aktywne niemal przez całą dobę. Dzięki nim, badania nad zegarem biologicznym zaczęły wyraźnie przyspieszać.

We wtorek, nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymał urodzony w Niemczech Rainer Weiss z Instytutu Technologicznego Massachusetts oraz dwaj Amerykanie - Barry C. Barish i Kip S. Thorne z Instytutu Technologicznego w Kalifornii. Naukowcy zostali wyróżnieni za prace nad detektorem LIGO, dzięki któremu kilka razy zdołaliśmy zaobserwować fale grawitacyjne a ostatnie takie odkrycie miało miejsce stosunkowo niedawno, tj. 14 sierpnia 2017 roku. Niektórzy uważali, że nagroda Nobla może trafić w ręce polskiego profesora Andrzeja Trautmana, ponieważ to właśnie on udowodnił w latach 50. i 60. XX wieku, że fale grawitacyjne są możliwe do namierzenia.

 

W tym przypadku połowa nagrody pieniężnej trafi do Rainera Weissa, zaś Barry C. Barish i Kip S. Thorne podzielą się drugą połową.

Dziś Fundacja Nobla przyznała nagrody za osiągnięcia w dziedzinie chemii. Tegorocznymi laureatami są urodzony w Szwajcarii Jacques Dubochet z Uniwersytetu w Lozannie, Niemiec Joachim Frank z Uniwersytetu Columbia oraz Szkot Richard Henderson z Uniwersytetu Cambridge. Ich prace skupiały się na metodzie mikroskopii krioelektronowej, dzięki której możemy określać z wysoką rozdzielczością struktury biocząsteczek w roztworach. Ich osiągnięcia mają zrewolucjonizować dziedzinę badań biochemicznych.

Jak podała Fundacja Nobla, w tym roku laureaci oprócz złotego medalu i dyplomu otrzymają nie 8, lecz 9 milionów koron, tj. około 4 miliony złotych. Królewska Szwedzka Akademia Nauk może nagrodzić maksymalnie trzy osoby w danej dziedzinie i następuje wtedy podział nagrody pieniężnej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj