Przyznano Nobla 2018 za wielkie osiągnięcia z dziedziny medycyny i fizjologii

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Robyn Mack/CC BY 2.0

Tydzień noblowski czas zacząć! Komitet Noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk wręczył dziś Nagrodę Nobla za wielkie osiągnięcia z dziedziny medycyny i fizjologii. Tegorocznymi laureatami są 70-letni James P. Allison i 76-letni Tasuku Honjo.

 

Dwaj nobliści zostali wyróżnieni za prace, które przyczyniły się do powstania skutecznych terapii w walce z groźnymi nowotworami. James P. Allison, dyrektor oddziału immunoterapii na MD Anderson Cancer Center przy Instytucie Nauk o Zdrowiu w Houston na Uniwersytecie Teksasu w Austin prowadził badania nad białkiem CTLA-4, obecnym w limfocytach T, które hamuje aktywność komórek nowotworowych. Amerykański naukowiec opracował przeciwciało anty-CTLA-4, które blokuje wspomniane białko, a podczas eksperymentów wyleczyło myszy cierpiące na raka.

 

Z kolei Tasuku Honjo, japoński immunolog z Uniwersytetu w Kioto odkrył w 1992 roku receptor programowanej śmierci 1 (PD-1). Jest to białko, które hamuje aktywację limfocytów T, a jego zablokowanie może mieć istotne znaczenie w walce z rakiem.

Komitet Noblowski stwierdził, że dzięki osiągnięciom dwóch wymienionych wyżej naukowców można dziś znacznie przedłużać życie pacjentów, cierpiących na agresywne nowotwory. James P. Allison i Tasuku Honjo otrzymają do podziału nagrodę pieniężną w wysokości 9 milionów koron, tj. około 3,7 miliona złotych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj