NASA rozpoczyna misję badającą tajemnicze „wiry magnetyczne” na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

NASA wyśle ​​statek kosmiczny na powierzchnię Księżyca, aby zbadać jedną z najbardziej niezwykłych i tajemniczych cech naszego satelity. Urządzenie będzie próbowało wylądować w Gamma Reiner, tajemniczym wirze księżycowym i ma znacznie poszerzyć naszą wiedzę na temat naturalnego satelity Ziemi. Mowa tu o tak podstawowych pytaniach jak to: w jaki sposób się tworzą i jakie jest ich powiązanie z polem magnetycznym Księżyca.


Agencja podpisała nowy kontrakt z Intuitive Machines na wysłanie statku kosmicznego Nova-C na Księżyc w ramach misji IM0-3, zaplanowanej na 2024 rok. Misja IMO-3 wyśle ​​niemal 100 kg ładunku do regionu Rainer Gamma, wliczając w to sprzęt do pomiaru księżycowego pola magnetycznego. Na pokładzie, znajdzie się również rój małych robotów, które stworzą trójwymiarową mapę tego regionu.

Według NASA do 1966 roku naukowcy uważali wiry za kratery. Dopiero sonda kosmiczna Lunar Orbiter II, zbliżyła się do nich wystarczająco blisko, aby zmienić myślenie naukowców. W 1972 odkryto, że wiry są namagnesowane, przy czym jeden z nich w tajemniczy sposób powodował powstawanie innych wirów po przeciwnej stronie Księżyca. Wiry księżycowe pozostają narazie wielką tajemnicą. Ich badanie, może dostarczyć nam ważnych wskazówek na temat pola magnetycznego Księżyca i tego, jak możemy chronić przyszłych astronautów przed wiatrem słonecznym, który uderzają w jego powierzchnię.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj