Nowa technologia pozwoli astronautom oddychać w przestrzeni kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: NASA
Podróże kosmiczne są na dzień dzisiejszy niemożliwe z kilku powodów. Jednym z nich jest brak stałego dostępu do tlenu, bez którego człowiek nie jest w stanie przeżyć, dlatego uczeni pracują nad technologią, która pozwoli rozwiązać ten problem.

 

Dotychczasowe systemy, które potrafią odzyskać tlen z dwutlenku węgla, posiadają wydajność na poziomie 50% a to wciąż zbyt mało. NASA finansuje kilka projektów, w ramach których uczeni starają się zwiększyć wydajność. Jeden z nich prowadzony jest przez zespół naukowców z University of Delaware's Department of Chemical and Biomolecular Engineering, gdzie dokonano przełomu.

 

Feng Jiao i jego zespół stworzyli srebrny elektrokatalizator, który dzięki swojej strukturze potrafi zamieniać wydychany dwutlenek węgla w tlen z rekordową wydajnością 92%. Naukowiec uważa, że gdyby połączyć jego technologię z systemem opracowanym przez Kena Burke z NASA, który zamienia dwie molekuły tlenku węgla na dwutlenek węgla i węgiel, można byłoby stworzyć jeden system o 100% wydajności.

 

Pomysł jest taki, aby w trakcie długiej podróży kosmicznej, specjalna technologia mogła skutecznie wydobywać tlen z wydychanego przez załogę dwutlenku węgla. System opracowany przez Jiao jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju i nie zapewniłby dziś tlenu nawet dla jednej osoby ale kolejne badania w tym kierunku mają to zmienić.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2015-02-silver-electrocatalysts-enable-long-term-space.html

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika EvD

Algi to dobry pomysł,

Algi to dobry pomysł, ewentualnie zbudować statek kosmiczny jako wielki ogród botaniczny, a któreś tam pokolenie na penwo dotrze do celu. Ciekawe jak bardzo technologia na Ziemi wyprzedziła by tą którą by rozwijali ludzie z całymi pokoleniami na tym kosmicznym ogrodzie botanicznym.

Portret użytkownika nowoczesny

w kosmosie jest dwutlenek

w kosmosie jest dwutlenek węgla, jeśli tak to dlczego nei użyć alg które bedą produkować tlen? Algi poradzą sobie lepiej, najskuteczniejszym sposobem jest uprawianie alg w przestrzeni kosmicznej.

Portret użytkownika madziorek

Na przykład jeżeli chodzi o

Na przykład jeżeli chodzi o Marsa, to atmosfera Czerwonej Planety składa się głównie z CO2 (95%) i jeżeli na przeszkodzie nie stanęło by promieniowanie kosmiczne i dałoby radę dostarczać biomasę algom, to czemu nie?

Skomentuj