Badania na bliźniakach pokazują, że loty w kosmos zmieniają ekspresję genów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W latach 2015-2016, NASA przeprowadziła ważny eksperyment, dzięki któremu lepiej zrozumiemy jakie zagrożenia zdrowotne czyhają na człowieka podczas misji kosmicznych. Agencja podała nam wstępne wyniki tych badań i są one dość niepokojące.

 

W eksperymencie wzięły udział dwie osoby - Mark i Scott Kelly. Są to bliźniacy astronauci, którzy okazali się być idealnymi obiektami do badań. Scott Kelly przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez ponad 11 miesięcy, podczas gdy jego brat Mark pozostawał na Ziemi. Naukowcy przeprowadzali liczne badania na astronautach, aby dokładnie zrozumieć w jaki sposób loty kosmiczne wpływają na stan zdrowia - poszczególne organy wewnętrzne, zdrowie psychiczne, geny oraz florę bakteryjną jelit.

Mark i Scott Kelly - źródło: NASA

Z wstępnych wyników badań dowiadujemy się, że Scott Kelly doświadczył stanów zapalnych. Odnotowano także niewielki spadek wydajności poznawczej. Zgodnie z oczekiwaniami odkryto zmiany w składzie bakterii jelitowych, spowodowanych inną dietą oraz ekspozycją na inne środowisko. Najbardziej niepokojące są dane, które wskazują na wzrost metylacji DNA podczas pobytu na stacji ISS. Naukowcy obserwowali aktywację i dezaktywację tysięcy genów Scotta Kelly'ego - zmiany zaczęły się pojawiać gdy tylko astronauta pojawił się w przestrzeni kosmicznej, a ta nietypowa aktywność utrzymywała się jeszcze przez jakiś czas po powrocie na Ziemię.

 

Badacze byli również mocno zdziwieni, gdy odkryli, że u bliźniaka przebywającego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nastąpiło wydłużenie telomerów - fragmentów znajdujących się na końcach chromosomów, które skracają się wraz z wiekiem. Przypuszcza się, że ich wydłużenie może mieć związek ze zwiększoną aktywnością fizyczną i dietą o obniżonej kaloryczności, lecz po powrocie astronauty na Ziemię telomery ponownie zaczęły się skracać.

 

Naukowcy wciąż analizują dane, pozyskane podczas tamtego eksperymentu. Końcowe wyniki badań mamy poznać w 2018 roku. Już na dzień dzisiejszy możemy stwierdzić, że na dłuższą metę stan zdrowia człowieka w przestrzeni kosmicznej może stopniowo ulegać znacznemu pogorszeniu. To stawia przyszłe załogowe misje na Marsa pod znakiem zapytania.

 

Źródła:

https://www.nasa.gov/feature/fireworks-in-space-nasa-s-twins-study-explores-gene-expression

https://www.nasa.gov/feature/how-stressful-will-a-trip-to-mars-be-on-the-human-body-we-now...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"..na...Stacji Kosmicznej

"..na...Stacji Kosmicznej nastąpiło wydłużenie telomerów"? To jest dobry objaw, bo powinien przedłużać życie - tylko na Ziemi znów się skróciły. U drożdży (inny post), coś takiego występuje po alkoholu i kawie (a bracia mieli różną dietę)

Skomentuj