Latające samochody PAL-V pojawią się na rynku w 2019 roku

Kategorie: 

Źródło: PAL-V

Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie, który rozpoczął się 8 marca, holenderska firma PAL-V zaprezentowała swój latający samochód. Jest to gotowy produkt, który już w przyszłym roku pojawi się na rynku.

 

PAL-V Liberty to dwuosobowy żyrokopter napędzany benzyną, który dodatkowo może pomieścić do 20 kg ładunku. Latający pojazd rozwija w powietrzu prędkość maksymalną 180 km/h i może osiągać wysokość do 3500 m nad powierzchnią Ziemi. Posiada zasięg 500 km w przypadku lotu jednoosobowego oraz 400 km, gdy na pokładzie maszyny znajdują się dwie osoby.

Z kolei na lądzie, PAL-V Liberty może rozpędzić się do 160 km/h w 9 sekund i potrafi pokonać ponad 1300 km trasy. Zaprezentowany żyrokopter jest ukończonym produktem, a firma z Holandii przyjmuje już zamówienia. Pierwsi klienci otrzymają te futurystyczne pojazdy w przyszłym roku.

PAL-V Liberty otrzymał certyfikaty od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego i Federalnej Administracji Lotnictwa w Stanach Zjednoczonych. Jest to najprawdopodobniej pierwszy latający samochód, który trafi na rynek. Firma zaznacza, że do obsługi tego pojazdu niestety potrzebna jest licencja pilota. Wymagany jest również mały pas startowy. Na poniższym filmie można zobaczyć historię prac nad tym wynalazkiem.

Słowacka firma Aeromobil również jest warta uwagi. Podczas wystawy najdroższych i najekskluzywniejszych samochodów Top Marques, która odbyła się w Monako 20 kwietnia zeszłego roku ujawniono prototyp latającego samochodu gotowego do masowej produkcji. Ten pojazd bardziej przypomina samolot i wypada znacznie lepiej niż holenderski PAL-V Liberty. Co ważne, Aeromobil zamierza w przyszłości opracować w pełni autonomiczną wersję latającego samochodu, dzięki czemu klienci nie będą potrzebowali licencji pilota.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj