Eksperci twierdzą, że świat może całkowicie przestawić się na energię odnawialną do 2050 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Wiele państw świata decyduje się na przejście z nieekologicznych źródeł energii na tzw. zieloną energię. Próbuje się zatem porzucić węgiel, ropę naftową i inne paliwa kopalne na rzecz energii odnawialnej i ekologicznej. Jest to oczywiście zadanie bardzo trudne do realizacji, ale pozostaje możliwe do wykonania. Takiego zdania są eksperci, którzy opracowali raport prezentujący indywidualne rozwiązania dla każdego ze 139 państw świata celem całkowitego przejścia na energię odnawialną najpóźniej w 2050 roku.

 

Specjaliści obliczyli, że w 2012 roku cała ludzkość zużyła 12,1 terawata energii, natomiast zapotrzebowanie na energię do 2050 roku wzrośnie do 20,6 terawata - zakładając, że wszystkie kraje na świecie nie zmieniłyby swojego podejścia w kwestii zaopatrywania się w energię. Jednak gdyby nastąpiła radykalna zmiana i wszyscy zaczęliby korzystać z odnawialnych źródeł energii, globalne zapotrzebowanie spadłoby do 11,8 terawata. Według naukowców, spadek ten wynikałby z tego, że elektryczność jest bardziej wydajna niż spalanie.

 

Jako przykład podano samochód elektryczny, którzy zgodnie z obliczeniami wykorzystuje 80-82% energii dla napędzania pojazdu, zaś reszta marnuje się w postaci ciepła. Z kolei w przypadku samochodu zasilanego benzyną tylko 17-20% energii idzie w napęd pojazdu - reszta marnowana jest jako ciepło. Co więcej, energia jest potrzebna także dla wydobycia, oczyszczenia i transportu paliw kopalnych, wykorzystywanych do jej pozyskiwania.

 

Mark Jacobson, dyrektor programu Atmosfera i Energia prowadzonego przez Uniwersytet Stanforda zajmował się w przeszłości problemami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza i wpływu na klimat poprzez pozyskiwanie nieekologicznych źródeł energii, natomiast od 1999 roku zaczął pracować nad rozwiązaniami. W 2009 roku, wraz z Markiem Delucchi, naukowcem z Instytutu Studiów Transportowych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley opublikował raport, w którym wyjaśniono w jaki sposób cały świat mógłby przestawić się na energię odnawialną. Od tego czasu Jacobson i Delucchi kontynuowali swoje prace tworząc indywidualne rozwiązania dla 139 państw świata.

 

Przede wszystkim badacze wykazali, że całkowita rezygnacja z paliw kopalnych w poszczególnych krajach na rzecz zielonej energii jest możliwa w wyniku połączenia energetyki słonecznej, wiatrowej, wodnej i geotermalnej. Choć proces ten byłby kosztowny to na dłuższą metę przyniósłby znaczne korzyści. Zdaniem naukowców, powietrze byłoby mniej zanieczyszczone, cofnęlibyśmy globalne ocieplenie radykalnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla i zapobieglibyśmy pożarom, zmianom pogodowym, epidemiom i śmierci wielu ludzi wynikającej ze zmian klimatycznych. Do 2050 roku świat uratowałby 4-7 milionów ludzi przed śmiercią wynikającą z zanieczyszczeń powietrza, na świecie powstałoby ponad 24 miliony nowych miejsc pracy a kraje zaoszczędziłyby ponad 20 bilionów dolarów na kosztach opieki zdrowotnej i ochrony klimatu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

A to byłaby dopiero

A to byłaby dopiero katastrofa, chociaż Hollywood nie przedstawiło takiego scenariusza. Przestawiło scenariusz na zasadzie: O Jezus! Nie mamy ropy! Oczywiście taki scenariusz jest fikcją, po pierwsze; dokładnie szacujemy zasoby i odkrywamy nowe, po drugie; "wyciskamy"  ropę ze źródeł, które dotychczas leżały bezużyteczne. Wyższe ceny ropy mogą stymulować rozwój zamienników odnawialnych. Co innego jest bardziej niebezpieczne, z czego wydaje się, nie zdajemy sobie sprawy. Rozwój przebiega skokowo, a przewidywania, że dorożkarskie konie zas...ają Paryż się nie sprawdziło, bo... wynaleziono silnik spalinowy, a konie poszły do lamusa. Einstein stwierdził, że E=mc2, czyli, że wszystko w koło jest energią. Załóżmy, że ktoś wpadł na pomysł niewyczerpalnych zasobów energii (free energy) z np. promieniowania kosmicznego, lub zimnej fuzji, bądź plamy kwantowej. Czy zdajemy sobie sprawę jakie rodziłoby to konsekwencje dla świata? Gwałtownie, na globalna skalę wyprodukujemy sobie "bolszewików". Znacząca część świata straci źródła dochodu i przyjdzie do nas, bo nie opodatkujemy się dobrowolnie na ich przeżycie. Uwięziona energia, uwolniona i tania, spotęguje rzeczywiście efekt cieplarniany. Po cóż komu będzie  ocieplać dom? Po cóż odśnieżać podjazd,. drogi czy autostrady? A nie lepiej podgrzać to? Nauczyliśmy się ocieplać domy, nauczyliśmy się odzyskiwać ciepło (rekuperacja), a teraz to wszystko precz. Jeśli sie tak dobrze zastanowić, to szerokie wykorzystanie wolnej energii przyniosłoby dla nas katastrofę. Ziemia to termos i powinniśmy nauczyć się gospodarować energią, która dostajemy, a nie tworzyć i zamieniać w ciepło energie ze źródeł, które dotychczas były uśpione, zaklęte w materii, czy energii docierającej do nas, ale nie wywołującej nagrzewania się systemu. 

Portret użytkownika r.abin

Sprawność elektryczna 80%? To

Sprawność elektryczna 80%? To jest filozofia Kalego (syna Umby) - sprawność bloku elektrowni, to (najlepszej) 40% i sprawność linii przesyłowej 88% (jeszcze sprawność ładowania akumulatora 90%). Razem daje 30%. Jak pomnożymy przez 80% sprawności s.e., to dostaniemy 24%.

Portret użytkownika Supermatoł

Samochody elektryczne to g

Samochody elektryczne to g*wno - najlepszy dowód, że były wynalezione pierwsze i zostały totalnie wyparte przez spalinowe. A ten wymoczek Elon niech lepiej z tymi pomysłami leci na Marsa.

Portret użytkownika Seba

Bardzo ciekawe z tym, że

Bardzo ciekawe z tym, że niemożliwe. Świat nie może przestawić się na energię ekologiczną z uwagi na konieczność utrzymania ciągłości zasilania i każda energia odnawialna musi być zabezpieczona w 80% przez elektrownię "konwencjonalną". Zastosowanie "połączenia energetyki słonecznej, wiatrowej, wodnej i geotermalnej" musiałoby być  mocno przewymiarowane a to nie opłacałby się poszczególnym właścicielom elektrowni. 

A tu wytłumaczenie dlaczego państwom opłaca się wprowadzać elektrownie "ekologiczne" - dodatkowy "podatek" od energii EKO bez większych sprzeciwów społecznych.
https://www.youtube.com/watch?v=vKz4IIRcLX0

Portret użytkownika r.abin

"świat może całkowicie

"świat może całkowicie przestawić się na energię odnawialną"? Oczywiście może - tylko czy to będzie taniej (dla użytkowników). Poza tym (ostatnio) grozi nam raczej "mała epoka lodowcowa" i proponowałbym nie pozbywać się rezerw energetycznych. Z dwojga złego, bardziej obawiam się zamarznięcia 

Skomentuj