Rak jest już najczęstszą przyczyną zgonów wśród mieszkańców krajów rozwinietych
Image
W skali ogólnoświatowej najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób w średnim wieku są choroby serca oraz udary. Najnowsze badania sugerują jednak, że inaczej ma się sprawa w przypadku obywateli krajów o wyższych dochodach – tamtejsza najczęstsza przyczyna śmierci to rak.
Naukowcy są zdania, że mieszkańcy zamożnych krajów umierają na raka aż 2,5 razy częściej niż z powodu chorób sercowo-naczyniowych czy udaru. Z kolei w ubogich krajach jest zupełnie odwrotnie i to choroby sercowo-naczyniowe stanowią główną przyczynę zgonów. Intrygujące statystyki z globalnego programu badawczego monitorującego życie ludzi z 21 krajów na Ziemi opublikowano w czasopiśmie naukowym Lancet.
Na przestrzeni lat 2005-2016 zespół badawczy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie nadzorował życie 160 tysięcy osób. Na początku badania pacjenci mieli średnio 50 lat. Do 2016 roku umarło ponad 11 tysięcy osób, przy czym 4-krotnie więcej zgonów miało miejsce w krajach, w których osiąga się niskie dochody.
Badacze szczegółowo analizowali naturę zgonów, do których doszło. Około 2 tysiące przypadków miało charakter niejasny, jednak wśród pozostałych śmierci najczęstszą przyczyną były choroby sercowo-naczyniowe. Nastąpiło tu jednak pewne rozgraniczenie – wskazane przyczyny były o 40% częstsze w krajach o średniej bądź niskiej zamożności.
Naukowcy uważają, że wyniki kształtują się w taki sposób, ponieważ obywatele bogatszych krajów posiadają więcej środków na zapewnienie sobie właściwej opieki medycznej. Ogromny postęp w medycynie przekłada się na to, że coraz więcej osób przeżywa zawały serca i jest w stanie funkcjonować z dożywotnimi chorobami sercowo-naczyniowymi. Niestety, nie dotyczy to jeszcze złośliwych nowotworów, które dla współczesnej medycyny wciąż stanowią ogromne wyzwanie.
- Dodaj komentarz
- 238 odsłon
To już - nie covid19?
To już - nie covid19?
Dodaj komentarz