W meteorycie odkryto całkowicie nowy rodzaj minerału

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W 1951 roku na terenie miasteczka Wedderburn, które znajduje się na południu Australii, spadł wyjątkowy, 210-gramowy meteoryt. Unikalność pozostałości ciała niebieskiego polega na odkryciu, które dopiero teraz dokonali badający je naukowcy. Ekscytujące wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym American Mineralogist.

Badania nad meteorytem z Wedderburn trwały całe dziesięciolecia, podczas których głowiło się nad nim wiele zespołów badawczych. Prace były na tyle intensywne, że z oryginalnego meteorytu jedynie 1/3 charakterystycznej, czerwono-czarnej skały pozostała nienaruszona i przechowuje się ją obecnie w zbiorach geologicznych jednego z australijskich muzeów Victoria.

 

W końcu mineralodzy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii rozwikłali skład meteorytu, dokonując przy tym odkrycia zupełnie nowej formy minerału o nazwie „edscottite”. Związek chemiczny w uproszczeniu stanowi połączenie węgla oraz żelaza. Dotychczas nigdy wcześniej nie został odnotowany w przyrodzie.

 

Poza wyjątkowym minerałem w meteorycie odkryto także dobrze znane nam pierwiastki, takie jak złoto i żelazo, a także nieco rzadziej występujące minerały charakterystyczne dla meteorytów, m.in. kamacyt, schreibersyt, taenit i troilit.

 

Minerał „edscottite” zyskał swoją nazwę na cześć mineraloga i kosmologa, Edwarda Scotta z Uniwersytetu Hawajskiego. Był on odpowiedzialny za odkrycie jego syntetycznej formy, jednak dotychczas nigdy nie znaleziono wyraźnej, atomowej postaci edscottite w środowisku naturalnym. Dopiero teraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne może uznać go za rzeczywisty. W laboratoriach odkryto od 500 do 600 tysięcy minerałów, ale mniej niż 6 tysięcy z nich znaleziono w przyrodzie.

 

Zdaniem naukowców meteoryt, który spadł w latach 50. na teren Australii, może być pozostałością po planecie, która została zniszczona przez kosmiczne zderzenie z innym ciałem niebieskim, na przykład księżycem lub asteroidą. W ten sposób zaledwie jej strzępek przypadkowo dotarł na Ziemię.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj