Nowe badanie wykazało, że proste badanie krwi może przewidzieć ryzyko choroby na podstawie starzenia się narządów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przełomowe badania prowadzone przez naukowców z Instytutu Medycznego Stanforda odkryły sposób analizowania poszczególnych białek we krwi w celu badania starzenia się narządów. To innowacyjne podejście pozwala przewidzieć ryzyko zachorowania danej osoby na choroby związane z określonymi narządami. Badanie, w którym wzięło udział 5678 osób, wykazało, że narządy starzeją się w różnym tempie i że osoby z postępującym starzeniem się narządów są bardziej narażone na choroby i śmiertelność.

 

Badanie wykazało, że u około jednej na pięciu zdrowych osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych co najmniej jeden narząd starzeje się w znacznym przyspieszeniu. Naukowcy uważają jednak, że proste badanie krwi mogłoby określić, które narządy danej osoby szybko się starzeją, co umożliwiłoby wczesną interwencję terapeutyczną, zanim pojawią się objawy kliniczne.

 

Profesor Tony Wyss-Corey, starszy autor badania, wyjaśnił: „Możemy oszacować wiek biologiczny narządu u pozornie zdrowej osoby. To z kolei pozwala nam przewidzieć ryzyko rozwoju chorób związanych z tym narządem”. Główni autorzy badania, Hamilton Oh i Jarod Rutledge, absolwenci laboratorium Wyss-Korea, przeprowadzili szeroko zakrojone badania, aby dojść do tego przełomowego wniosku.

 

Podczas gdy poprzednie badania koncentrowały się na określeniu ogólnego wieku biologicznego danej osoby w porównaniu z jej wiekiem chronologicznym, niniejsze badanie idzie o krok dalej. Naukowcy ustalili osobne liczby dla 11 kluczowych narządów, układów narządów i tkanek, w tym serca, płuc, układu odpornościowego, nerek, wątroby, mięśni, trzustki, mózgu, układu naczyniowego i jelit.

 

Porównując wiek biologiczny każdego narządu człowieka ze średnim wiekiem tego samego narządu w dużej grupie osób bez poważnych chorób, naukowcy odkryli, że u 18,4% osób w wieku 50 lat i starszych co najmniej jeden narząd starzał się znacznie szybciej niż przeciętnie. . Okazało się, że u tych osób w ciągu najbliższych 15 lat występuje zwiększone ryzyko zachorowania na choroby związane z tym narządem.

 

Aby określić starzenie się narządów, badacze wykorzystali technologie komercyjne i opracowali własny algorytm. Przeanalizowali poziom tysięcy białek we krwi uczestników i zidentyfikowali około 1000 białek pochodzących z określonych narządów. Nieprawidłowe poziomy tych białek powiązano z przyspieszonym starzeniem się narządów, podatnością na choroby i zwiększonym ryzykiem śmiertelności.

 

To przełomowe badanie otwiera nowe możliwości zrozumienia i przewidywania ryzyka chorób związanych ze starzeniem się narządów. Dzięki dalszym badaniom i rozwojowi proste badanie krwi może stać się rutynową częścią opieki zdrowotnej, umożliwiając wczesne wykrywanie chorób i leczenie osób z grupy ryzyka. Profesor Wyss-Coray uważa, że ​​badania te to dopiero początek i stwierdza: „Badanie to może zrewolucjonizować sposób, w jaki podchodzimy do opieki zdrowotnej i zapobiegania chorobom”.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj