Nowe badanie kliniczne dało nową nadzieję milionom ludzi na całym świecie cierpiących na ciężką astmę

Kategorie: 

Źródło: tylkonauka

Nowe badanie kliniczne dało nową nadzieję milionom ludzi na całym świecie cierpiących na ciężką astmę. Badanie wykazało, że leczenie przeciwciałem monoklonalnym zwanym benralizumabem może znacząco zmniejszyć potrzebę leczenia steroidami w dużych dawkach, co wiąże się z szeregiem niebezpiecznych skutków ubocznych.

 

Na astmę cierpi około 300 milionów ludzi na całym świecie, przy czym u około 5 procent z nich występuje ciężka postać choroby. Osoby te codziennie mają trudności z oddychaniem, często doświadczają ucisku w klatce piersiowej, kaszlu, paniki i częstych wizyt w szpitalu. Aby zwalczyć objawy, pacjenci z ciężką astmą muszą wdychać duże dawki sterydów. Chociaż te sterydy zmniejszają stan zapalny i zmniejszają produkcję śluzu w płucach, niosą ze sobą wiele zagrożeń, w tym zwiększone ryzyko cukrzycy, złamań, zaćmy i zahamowania czynności nadnerczy.

 

Ponadto skuteczność leczenia ciężkiej astmy za pomocą dużych dawek steroidów pozostaje przedmiotem dyskusji. Wykazano, że niższe dawki dają większe efekty, lecz pacjenci często nie mają innego wyjścia, jak tylko zastosować wyższe dawki, gdy mniejsze dawki nie pomagają. Jednak nowy lek o nazwie benralizumab daje nadzieję osobom cierpiącym na ciężką astmę. To przeciwciało białkowe atakuje zapalne komórki odpornościowe zwane eozynofilami, które są wytwarzane w nadmiarze w ciężkiej astmie.

 

W badaniu klinicznym IV fazy, finansowanym przez firmę AstraZeneca, producenta benralizumabu, wzięło udział ponad 200 pacjentów z całej Europy. Wyniki były zdumiewające: niesamowite 92 procent pacjentów było w stanie bezpiecznie ograniczyć stosowanie wziewnych sterydów, a ponad 60 procent całkowicie przestało ich potrzebować. Ponadto u prawie 90 procent pacjentów w grupie, która odstawiła steroidy, do końca badania nie wystąpiło żadne zaostrzenie.

 

Immunobiolog David Jackson i jego współpracownicy z King's College, którzy przeprowadzili badanie, zauważają w swoim artykule: „Ponad połowa pacjentów, którzy zmniejszyli dawki leków podstawowych, osiągnęła definicję remisji klinicznej po 48 tygodniach. Uzyskane dane dodatkowo potwierdzają centralną rolę eozynofilów w patogenezie zaostrzeń i kontroli objawów.”

 

Należy jednak zauważyć, że te obiecujące wyniki dotyczą tylko określonego rodzaju astmy – ciężkiej astmy eozynofilowej. Pacjenci słabo reagujący na benralizumab mogą w dalszym ciągu wymagać leczenia dużymi dawkami steroidów.

 

Globalna Inicjatywa na rzecz Astmy zaleca zmniejszenie dawek steroidów u pacjentów, którzy dobrze reagują na terapię immunologiczną ze względu na ryzyko związane z dużymi dawkami. Badanie to potwierdza to zalecenie, należy jednak pamiętać, że ustalenia mogą nie dotyczyć wszystkich podobnych metod leczenia. Pacjenci otrzymujący benralizumab mogą znacząco ograniczyć leczenie ICS, zachowując jednocześnie kontrolę astmy.

 

Badanie opublikowano w czasopiśmie The Lancet.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj