Naukowcy ogłosili, że miód przyspiesza gojenie ran

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze w Anglii doszli do wniosku, że miód ma wyjątkowe właściwości regeneracyjne i przeciwdrobnoustrojowe, które można wykorzystać do przyspieszenia gojenia się ran. 

 

Eksperci przeprowadzili systematyczny przegląd 250 artykułów naukowych opublikowanych w ciągu 85 lat i odkryli, że oporne bakterie mogą być bardziej podatne na antybiotyki, gdy są stosowane w połączeniu z miodem. Ponadto badania przeprowadzone przez specjalistów wykazały, że działanie przeciwdrobnoustrojowe miodu obejmuje zdolność do zabijania lub spowalniania rozprzestrzeniania się grzybów i wirusów.

 

Tymczasem skuteczność tego produktu jest zmniejszona w połączeniu z tradycyjnymi opatrunkami na rany, ponieważ utrudniają one przenikanie użytecznych substancji do rany. Według głównego autora badania, Joela Yupanki Mielesa, związki miodu zawierają środki przeciwbakteryjne i regenerujące, które mogą być stosowane do leczenia tkanek i zwalczania oporności na antybiotyki. W międzyczasie, zauważył, potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, jak działają i jak bezpiecznie i skutecznie dostarczać je do ran w standardowy sposób.

 

W sierpniu 2020 naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii potwierdzili skuteczność picia miodu w ARVI. Zdaniem naukowców stosowanie miodu podczas choroby może zmniejszyć zapotrzebowanie na antybiotyki, od których organizm uzależnia się.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj