Zidentyfikowano mutację genu, która powoduje brak odczuwania bólu

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Zespół badaczy z Jena University Hospital w Niemczech przeprowadził analizę genów osoby chorej na brak odczuwania bólu i jej zdrowych rodziców. W ten sposób naukowcy odkryli mutację genu, która jest odpowiedzialna za tą niecodzienną przypadłość.

 

Analgezja wrodzona jest rzadką chorobą genetyczną, polegającą na całkowitym braku odczuwania bólu. Chore osoby prawidłowo odbierają takie bodźce jak dotyk, ciepło czy zimno, jednak większość z nich nie dożywa wieku 30 lat, ponieważ nie reaguje na stany zagrażające ich zdrowiu i życiu. Przeprowadzone badanie co prawda nie pomoże osobom chorym, jednak naukowcy twierdzą, że dzięki temu odkryciu będą mogli opracować znacznie skuteczniejsze leki przeciwbólowe.

 

Osoby cierpiące na tą chorobę nie odczuwają bólu, gdy zmutowany gen SCN11A jest nadaktywny. Odkryto również, że zapobiega on gromadzeniu się neuronów, które przekazują ból poprzez impulsy elektryczne. Aby się upewnić czy przypuszczenia są prawidłowe, naukowcy umieścili zmutowany gen SCN11A myszom. Zauważono, że 11% gryzoni odnosiło obrażenia podobne do ludzi chorych na analgezję wrodzoną. Natomiast wśród myszy bez zmutowanego genu nie zaobserwowano żadnych oznak obrażeń.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj