Przeżycia naszych przodków mają znaczny wpływ na dalsze pokolenia

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Jak sugerują najnowsze badania przeprowadzone na myszach, zachowanie danej osoby może zostać zmienione poprzez wydarzenia, przez które przechodzili jej przodkowie. Odkryto że wspomnienia w postaci pamięci genetycznej przechodzą na następne pokolenia.

 

W trakcie badań naukowcy z Emory University School of Medicine w USA wyćwiczyli myszy w taki sposób aby bały się zapachu kwiatu wiśni a następnie obserwowali zmiany jakie zachodziły wewnątrz nasienia gryzonia. Badacze odkryli, że fragment DNA odpowiedzialny za wrażliwość na ten zapach był bardziej aktywny, natomiast w strukturze mózgu zaobserwowano zmiany. Potomstwo wytrenowanych myszy było bardzo wrażliwe na kwiat wiśni i starało się unikać tego zapachu, mimo że nigdy nie doświadczyło go w swoim życiu.

 

Badanie daje dowody na to iż środowisko może mieć wpływ na genetykę danej osoby a zmiany mogą być przekazywane dalej. Jeden z uczonych dr. Brian Dias uważa, że dzięki temu mechanizmowi można nawet odkryć ślady swojego przodka. Wyniki tego eksperymentu mają istotne znaczenie dla fobii, lęków i zaburzeń stresu pourazowego pod warunkiem, że pamięć może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

Jeśli jednak jest tak w rzeczywistości to oznacza to ni mniej ni więcej, że jeśli nasz przodek co najmniej dwa pokolenia wstecz przeżył jakieś bardzo ciężkie wydarzenie, na przykład w młodym wieku spadł z dużej wysokości i od tego momentu miał lęk wysokości, to ten lęk może pojawić się u osoby w przyszłych pokoleniach.

 

 

Źródło: http://www.nature.com/neuro/journal/vaop/ncurrent/abs/nn.3594.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika pan pseudonim

Ja zrozumiałem ostatecznie

Ja zrozumiałem ostatecznie życie i siebie samego gdy dowiedziałem się, jak zginął dziadek mojego dziadka (a była to śmierć gwałtowna, tragiczna a nawet 'hańbiąca'). Uważałem, że pewne wyposażenie psychologiczne zostało mi przekazane "sztafetą pokoleń" jako pewien "wzór zachowań" ale wygląda na to, że może to mieć podłoże genetyczne.

Skomentuj