Naukowcy odkryli, że stała grawitacji się zwiększyła

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Grupa fizyków, której przewodzili Terry Quinn z Międzynarodowego Biura Miar i Wag (BIPM) we Francji oraz Clive Speake z Uniwersytetu w Birmingham dokonali pomiarów grawitacji, której wynik okazał się zaskakujący. Jeśli w trakcie badania nie doszło do żadnych błędów może się okazać, że stała grawitacji jest po prostu zmienna w czasie.

 

Pomiary stałej grawitacji przeprowadza się za pomocą wagi skręceń, zwaną również wagą Cavendisha, która składa się z dwóch jednakowych mas, umieszczonych na końcach lekkiej, poziomej belki zawieszonej na cienkiej nici. Stała grawitacji została po raz pierwszy wyznaczona przez Henry'ego Cavendisha w 1798 roku. Pomiary wagą skręceń odbywają się w laboratoriach a metoda jest niezwykle czujna na każde zakłócenia.

 

W wyznaczaniu stałej grawitacji zawsze pojawiają się błędy, dlatego też jej wartość wyznacza się jako średnią. Właśnie w tym momencie naukowcy mają problem, ponieważ najnowszy wynik znacznie odbiega od poprzednich badań z 2010 roku, które miały miejsce w laboratorium Jamesa Fallera na Uniwersytecie Kolorado - różnica wynosi 240 ppm (tj. 0.000240). Co więcej, obecne wyniki różnią się od tych z 2001 roku o jedyne 21 ppm.

 

Naukowcy głowią się teraz skąd wzięły się te różnice. Mark Kasevich z Uniwersytetu Stanford uważa, że albo badania zostały źle przeprowadzone i wkradł się jakiś błąd, albo stała grawitacji najwyraźniej... nie jest stała. Pojawiają się również zdania, że wpływ na zmianę G może mieć hipotetyczna piąta siła, czyli tak zwana ciemna energia.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika greg

Stała nie jest stałą

Stała nie jest stałą

Nie ma stałej się okazało, że hipotetyczna piąta siła ciemna energia ... Raczej ciemna masa ludzi, którym się ciemnote wbija do głów. Grawitacja, jak określał Cavendisch to gęstość. To Trzyma się całości i obserwacji. Świat jaki widzimy i znamy kieruje się gęstością. Do tego temperatura i ciśnienie jak obeserwujemy w gazach, atmosferze. Ptak wisi nieruchomo w powietrzu bo sobie wisi na wznoszących masach ciepłego powietrza. Fajnie sobie popatrzec na takie dziwo jak nieruchomy ptak jakby zawieszony w powietrzu.

Portret użytkownika r.abin

Hmm. Na Ziemię spada rocznie

Hmm. Na Ziemię spada rocznie ok 40000ton, ale (net) nasza planeta chudnie 50000ton/r. Nie wyjasniają dlaczego, ale np tracimy górne warstwy atmosfery. Najpierw uciekł wodór, a teraz ucieka azot - zgodnie z rozkładem Maxwella, część cząsteczek osiąga prędkość ucieczki (ogon Maxwella)

Portret użytkownika ariel

Wykrycie bozonu H de facto

Wykrycie bozonu H de facto oznacza że stała grawitacji nie jest stałą.
To, że bozon H nie jest cząstką skalarną, w ogóle nie jest cząstką nie ma znaczenia. No chyba, że foton traktujemy jako cząstkę. Zresztą cała ta historia z bozonem H to pomyłka wynikająca z błędnej interpretacji teorii kwantów i czasu.

Portret użytkownika r.abin

Po śmierci masy gwiazdy

Po śmierci masy gwiazdy powinno być mniej. Reakcje termojądrowe dają energię kosztem ubytku masy, zgodnie z równaniem Einsteina E=mc^2. Wychodzi więc, że rośnie raczej gęstość energii Wszechświata

Skomentuj