Badania wykazały, że neandertalczycy przekazali ludziom geny chorobowe

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Na podstawie najnowszego badania stwierdzono, że wymieszanie się neandertalczyków z ludźmi wywołało negatywny wpływ na tych drugich. Jak się okazuje, nasze geny zostały w ten sposób zanieczyszczone, przez co jesteśmy bardziej narażeni na choroby takie jak rak, depresję czy cukrzycę.

 

Według naukowców z Harvard Medical School w Bostonie, geny neandertalczyków trwają do czasów współczesnych w genomie ludzi i gdyby 80 000 lat temu starożytni przodkowie ludzi nie skrzyżowali się z neandertalczykami, ludzie współcześni nie musieliby zmagać się z wieloma niebezpiecznymi chorobami, takimi jak rak. 

 

Wniosek ten powstał po tym gdy naukowcy analizowali rozkład genów neandertalczyków w ludzkim DNA. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature. Wykazano, że geny neandertalczyków są głównie w tych częściach DNA, które wpływają na pracę układu rozrodczego samców, produkcję keratyny i predyspozycję do niektórych chorób.

 

Produkcja keratyny była czymś raczej korzystnym dla wczesnego człowieka. Dzięki niej skóra, włosy i paznokcie stają się mocniejsze, a tym samym przetrwanie w zimnym klimacie jest, ale inne geny neandertalczyków miały tylko negatywny wpływ.

 

Z powodu tych genów rozwijają się tak zwane tocznie, powstaje choroba Leśniowskiego-Crohna (przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego), marskość wątroby i cukrzyca. Ponadto, mają one wpływ na poziom przeciwzapalnego białka interleukiny-18, który utrudnia rozwój wielu chorób zakaźnych.

 

Z kolei naukowcy z Narodowego Muzeum Historii w Londynie wierzą, że określone geny neandertalczyków powodują predyspozycje do raka. Teorię, że starożytni ludzie cierpieli na raka, potwierdzają niedawne odkrycia amerykańskich archeologów dokonane podczas wykopalisk w Chorwacji. Znaleziono tam szczątki człowieka neandertalskiego, który zmarł z powodu raka kości.

 

Wykazano, że próbka liczy około 120 tysięcy lat, co oznacza, że predyspozycja do choroby mają podłoże genetyczne i nie zależą tak bardzo od czynników rakotwórczych i zanieczyszczenia środowiska, które w czasach neandertalczyków nie było jeszcze tak wielkie. Zdaniem naukowców ,to odkrycie może mieć wpływ na badania nad przyczynami raka i pomóc w zapobieganiu.

 

 

Źródło: Tylkomedycyna.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika naukowiec

"Teorię, że starożytni ludzie

"Teorię, że starożytni ludzie cierpieli na raka, potwierdzają niedawne odkrycia amerykańskich archeologów dokonane podczas wykopalisk w Chorwacji. Znaleziono tam szczątki człowieka neandertalskiego, który zmarł z powodu raka kości."

Zaraz, zaraz, czy to znaczy, że neandertalczycy żyli w starożytności?

Skomentuj