W ONZ poruszono kwestię "zabójczych robotów"

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 3: Bunt Maszyn
Technologia wciąż idzie do przodu a najszybciej rozwija się technika wojskowa. Kiedyś wszystkie maszyny wojenne były bezpośrednio obsługiwane przez człowieka. Dziś żołnierze dokonują tego z odległych baz i powstają również nowe maszyny, które potrafią już działać samodzielnie, autonomicznie.

 

Zamiast samolotów wojskowych, mamy już wyposażone w rakiety bezzałogowce. Powstają nowe maszyny lądowe oraz podwodne, które są obsługiwane tak samo jak drony. Niektórzy zastanawiają się kiedy przyjdzie czas na roboty, które mogłyby zastąpić żołnierzy.

 

Dzisiejsze roboty są coraz bardziej zaawansowane i w niektórych przypadkach nie muszą polegać na człowieku. Maszyny półautonomiczne wykorzystują sztuczną inteligencję ale gdy pojawia się wróg, to zawsze człowiek podejmuje decyzję czy należy otworzyć ogień.

 

To się niestety może zmienić. Zbudowany w Wielkiej Brytanii dron Taranis jest autonomiczny i może samodzielnie wybierać cel. To maszyna zadecyduje kogo należy zlikwidować, a kogo należy zostawić przy życiu. Natomiast jak donosi New York Times, koncern zbrojeniowy Lockheed Martin opracował przeciwokrętowy pocisk manewrujący dalekiego zasięgu, który sam decyduje o tym jak lecieć aby uniknąć wykrycia przez radary i po wystrzeleniu nie może być już kontrolowany przez człowieka.

 

Co więcej, Norwegia chce wyposażyć swoje myśliwce w nowe rakiety, które po wystrzeleniu samodzielnie poszukują i namierzają swój cel bez interwencji człowieka. Pełna autonomizacja technologii wojennej ma swoich przeciwników, ale także i zwolenników.

 

Problem był kilka dni temu omawiany na spotkaniu w Genewie, gdzie ostrzegano przed potencjalnym niebezpieczeństwem ze strony autonomicznych systemów, które mogą naruszyć prawo międzynarodowe i humanitarne. Domagano się również ich ścisłej kontroli.

 

Dyskusja na temat "zabójczych robotów" miała miejsce w ramach Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych rodzajów broni konwencjonalnych (CCW). Organizacja Narodów Zjednoczonych zgodziła się na dalsze dyskusje w tej sprawie. Następne spotkanie odbędzie się w Genewie w dniach 13-17 kwietnia 2015 roku.

 

 

Źródło: The Guardian

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj