W ONZ odbędzie się debata na temat uzbrojonych, autonomicznych robotów

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 3: Bunt Maszyn
Na portalu Tylkonauka.pl wielokrotnie pisaliśmy na temat robotów, nowinek technologicznych z nimi związanych, uzbrojonych maszyn wcielanych w armię, o sztucznej inteligencji i autonomizacji. Naukowcy nie opracowali jeszcze na tyle inteligentnych robotów, aby mogły one samodzielnie decydować ale najwyraźniej zmierzają w tym kierunku i są coraz bliżej osiągnięcia swojego celu.

 

Prace nad autonomizacją maszyn wciąż trwają, mimo sprzeciwu ze strony wielu naukowców i różnych organizacji. Dzisiejsze roboty są na znacznie wyższym poziomie rozwoju niż przykładowo 5 lat temu i są coraz chętniej wykorzystywane przez amerykańską, izraelską czy rosyjską armię.

 

Osoby świadome zagrożenia, jakie niesie ze sobą w pełni zautonomizowany, uzbrojony po zęby robot mogą mieć pewien powód do radości, ponieważ temat ten zostanie po raz pierwszy w historii poruszony w trakcie debaty ONZ. Dyskusja o "zabójczych robotach" będzie miała miejsce w ramach Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych rodzajów broni konwencjonalnych (CCW).

 

Temat zostanie podjęty przez dwóch ekspertów od robotyki, profesora Ronalda Arkina i profesora Noela Sharkey'a. Pierwszy z nich uważa, że wprowadzenie uzbrojonych maszyn, które same będą decydować o tym co mają robić, przede wszystkim zmniejszy straty wśród ludzi. Sharkey natomiast od dawna ostrzega iż autonomizacja robotów może być dużym zagrożeniem dla ludzkości.

 

Dyskusja będzie dotyczyła tylko "zabójczych robotów", ponieważ uzbrojone drony na dzień dzisiejszy są jeszcze sterowane przez ludzi. Natomiast samo spotkanie odbędzie się w Genewie już za kilka dni, tj. od 13 do 16 maja.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/technology-27343076

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj