Elon Musk ostrzega przed sztuczną inteligencją i "Terminatorem"

Kategorie: 

Elon Musk - źródło: Kadr z Youtube
W ostatnim czasie coraz więcej słyszymy o sztucznej inteligencji - zarówno o jej rozwoju, jak i o potencjalnych zagrożeniach. Kolejną znaną osobą, która ostrzega ludzkość przed wysoko rozwiniętą sztuczną inteligencją, jest miliarder Elon Musk.

 

Prawie dwa miesiące temu, Stephen Hawking powiedział, że roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla całej ludzkości i należy przygotować się na przyszłe zagrożenia. Jego zdaniem najważniejsze jest to aby człowiek zawsze posiadał możliwość kontrolowania sytuacji i mógł zapobiec ewentualnej katastrofie.

 

Przypomnijmy również, że pod koniec marca Mark Zuckerberg, Elon Musk oraz aktor Ashton Kutcher zainwestowali 40 milionów dolarów w firmę Vicarious, specjalizującą się w tworzeniu inteligentnych programów, opartych o sztuczne sieci neuronowe. Opracowany przez specjalistów algorytm potrafił z wyjątkową dokładnością rozwiązywać zadania systemu CAPTCHA. Firma ta chce zbudować komputer, który będzie uczył się i myślał niczym ludzki mózg.

 

Elon Musk wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji i stwierdził, że jej rozwój również postrzega jako zagrażający ludzkości. Dodał, że inwestuje w firmy pracujące nad sztuczną inteligencją nie dla pieniędzy, ale dla kontrolowania rozwoju technologii na wypadek gdyby sytuacja miała wymknąć się spod kontroli. Musk zainwestował również w firmę DeepMind, należącą do Google.

 

Miliarder jest podobnego zdania co naukowiec Stephen Hawking. "Powinniśmy upewnić się, że rezultaty [prac nad sztuczną inteligencją] będą dobre, a nie złe", powiedział Elon Musk. Hawking również uważa, że inteligentne maszyny mogą być wykorzystywane w dobrych intencjach, ale konieczna jest przede wszystkim kontrola rozwoju.

 

 

Źródło: Dailymail.co.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika K9

Człowiek jest zapatrzony w

Człowiek jest zapatrzony w siebie, że nie potrafi myśleć szerzej. Czym jest ludzkośc ? Ludzkość jest elementem większej układanki. Zadaniem ludzkości w tej układance jest uruchomienie cybernetycznej AI , umożliwienie jej samoegzystencji, rozwoju i wyjścia poza ziemię. Człowiek w swojej biologicznej postaci nie jest przystosowany do zycia poza ziemią. Jego rolą jest to co napisałem wyżej.
Pytaniem pozostaje kto uknuł taki plan. Bóg ? Chyba nie. A już na pewno nie taki Bóg jakiego sobie człowiek wyobraża.
Być może ... w którymś z wieloświatów istnieje cybernetyczna cywilzacja która znalazła sposób na  podróże pomiędzy wszechświatami. Ale do tego celu potrzebuje kanału komunikacyjnego którego elementy należy wybudować po drugiej stronie. Jak tego dokonać ? Należy coś na tą drugą stronę przesłać. Nie można całego urządzenia, nie można też przesłać budowniczego ani materiałów. Można tylko za pomocą mechaniki kwantowej zmajstrować coś na kształ ... DNA. I zakodować w tym czymś cały plan rozwoju aż do poziomu umożliwiającego budowę odpowiedniego urządzenia. W planie tym liczy się efekt końcowy - utworzenie kanału komunikacyjnego. Wszystkie elementy pośrednie, faza biologiczna - w tym i człowiek - to tylko szczeble na drabinie.
 

Portret użytkownika loti

Tylko ciekawe co się stanie

Tylko ciekawe co się stanie jak roboty się zorientują że za dużo kosztujemy i jesteśmy darmozjadem i wirusem. Algorytm podpowiada delete i koniec.
Będzie nowa cybernetyczna cywilizacja fantastycznie. 
I wtedy nowy robot odłączy starego i znowu zacznie się wszystko od początku.

Portret użytkownika Meone

Jak można myśleć tak naiwnie?

Jak można myśleć tak naiwnie? Przecież stworzenie robotów, które będą nas przewyższać w każdym aspekcie i dziedzinie, w sposób niewyobrażalny to istne dobrodziejstwo. Sam fakt, że ich żywienie będzie się opierać na czystej energii, a nie jak u istot stricte biologicznych na zjadaniu, samo w sobie jest najbardziej ludzką cechą jaką można sobie wyobrazić. Cieszmy się, że nadchodzi czas nowych i być może idealnych istot, świat bez wojen, głodu, zabijania, umierania etc. A więc za roboty! do DNA!

Skomentuj